Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıAlternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriKurumsal DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

17 Adımda Evimizi Düzenlemek ve Temizlemek | Rutin Kartları – 2

Atlas Çözüm

Rutin kartları serimizin 2. içeriğiyle karşınızdayız. Evimiz bizim için en güvenli ve korunaklı yaşam alanıdır. Konfor alanı da diyebiliriz. İçinde kendimizi mutlu hissettiğimiz bir ev, hayatta sahip olunacak en temel şeylerden biridir ve yapılacaklar listesinde öncelikle ev işlerine yer vermemiz gerekir. Bu yüzden evimizin düzenli ve temiz olması son derece önem arz eder. Beni en çok rahatlatan ama en çok yoran şey ev işleridir. Ev düzenleme ve temizliğine karşı çoğu zaman direnç gösterdiğim (atalet) ve bu konuda isteksiz olan tek kişinin de ben olmadığını bildiğim için rutin kartı hazırlamakla işe başlamaya karar verdim. Bir çok yöntem denememe rağmen ev işlerini tamamlamakta zorlanıyorum. Yöresel bir tabirle zorsunuyorum. 🙂 Ev işleri gözümde büyüyor. Harekete geçmem zaman alıyor. Başladıktan sonra da sanki hiç bitmiyormuş gibi geliyor. Bu yüzden arada yardım alıyorum. Evime temizlik için çağırdığım bir abla var. Onu çok seviyorum. O da beni çok seviyor. Yaptığı işe saygım sonsuz. Her zaman hak ettiği ücreti verdiğime inanıyorum. Çalışan kadınlar, erkekler, home ofis çalışanlar olsun, ev hanımları, bekarlar, yalnız yaşayanlar olsun ev işi yapmayı çok sevmiyoruz. Bunu nereden mi biliyorum. Evime gelen temizlikçilerin çoğu böyle söylüyor. Çevremde de gözlemlediğim bu. Yapılması gereken ev işlerini sürekli ertelemek depresyon ya da anksiyete başlangıcı veya göstergesi olabilir. Evinizin dağınık ve düzensiz olması mutsuzluk, huzursuzluk ve zihinsel karışıklık yaşamanıza, günlük işlevsellik düzeyinizde ve sosyal ilişkilerinizde bozulmaya yol açabilir. Dolaplarınızın, çekmecelerinizin, masanızın, çantanızın hatta bilgisayarınızın, telefonunuzun düzenli olması konforunuzu, hayatınızın akışını, akıl sağlığınızı ve yüz güzelliğinizi etkiler. Hayatınızı organize etmek ve sadeleştirmek değişim ve başarının anahtarıdır. Ev düzenleme ve temizlemeyi sürdürülebilir bir alışkanlık haline getirmek ve işe biraz eğlence katmak için 17 adımlık bir liste hazırladık sizler için. (Ayrı bir yazıda daha düzenli ve temiz bir ev için ipuçlarını paylaşacağım.) Siz kendi hayatınıza uygun olarak adımların yerlerini değiştirebilir ve yeni adımlar ekleyebilirsiniz. Zaman akışını ifade etmek için aşağıda görmüş olduğunuz check box ikonunu seçtim. Adımı tamamladıktan sonra dairenin içine çek (tik) attığınızda saat görüntüsü ortaya çıkıyor. Tik işareti akrep ve yelkovanı andırıyor. Bence çok anlamlı ve ilham verici.

CİHAZINIZA İNDİRİN: HAFTALIK EV TEMİZLİK RUTİNİM

Peki rutin kartları nasıl yapılır?

 1. Word’de bir tablo oluşturun. En üstteki satır başlık satırı olacak. Altına rutininizde kaç adet adım var ise o kadar satır ekleyin.
 2. Doldurulabilir bir kutu ikonu bulun. Yani check box. İçine tik atabileceğiniz herhangi bir şekil olur. Google image search ile bulabilirsiniz. Dilerseniz Word’deki şekilleri de kullanabilirsiniz.
 3. İkonu Word’e ekleyin. Boyutunu ayarlayıp resim pozisyonunu kare yaptıktan sonra her bir satıra bu şekli kopyalayın. Videoda nasıl yapacağınızı izleyebilirsiniz.
 4. Başlığınızı ve rutininizi yazın. Dilerseniz buraya saat aralıkları da ekleyebilirsiniz. Güzel bir font seçmeyi unutmayın.
 5. Dosyayı pdf olarak kaydedin ve bastırın.
 6. Kartın arkası için beğendiğiniz bir görsel seçin. Bunu da Google resimlerden bulabilirsiniz.
 7. Seçtiğiniz resmi bastırdığınız listenin arkasına yapıştırın.
 8. Uygun boyutta bir laminasyon kağıdı seçin ve listenizi içine yerleştirin.
 9. Hazırladığınız listeyi laminasyon cihazına koyun. 1-2 dakika soğumasını bekleyin. Laminasyon cihazı ve kağıtları için buraya bakabilirsiniz: http://www.hepsiburada.com/laminasyon…Eğer laminasyon cihazı almak istemiyorsanız listelerinizi hazırlayın ve bir ozalit merkezine gidin. Oralarda çok uygun fiyatlarda lamine kaplama yaptırabilirsiniz.
 10. Silinebilen marker kalemleri ile listenizi hayata geçirmeye başlayın.

HAFTALIK EV TEMİZLİK RUTİNİM

Evi Güneşlendir ve Havalandır!

Ortalığı Derle ve Topla! Eşyaları Kategorize Et ve Olması Gerektiği Yere Koy!

Çöp Kutularını Boşalt! Çöpleri Kapının Önüne Koy!

Havluları ve Nevresim Takımlarını Değiştir!

Çekyat Örtülerini, Yatak Örtülerini, Masa Örtülerini, Kirli Havluları, Yastık Kılıfı, Çarşaf ve Çamaşırları Makineye At!

Mutfak Tezgahını ve Fayanslarını Temizle! Ocağı Sil! 

Buzdolabının İçini Düzenle ve Sil!

Tuvalet ve Lavaboyu Yıka! Aynayı Sil!

Küveti/ Duş Kabinini, Muslukları ve Banyo Lavabosunu Yıka! Aynayı Sil!

Evi Komple Süpür!

Zemini Paspas Yap!

Toz Al!

Yıkanan Çamaşırları As!

Kuruyan Çamaşırları Katla ve Yerleştir!

Ütü Yap!

Oda Kokusu Sık!

 • Gerekli Araçlar: Çöp Kutusu, Çöp Poşeti, Fısfıs Sprey Şişesi, Telli Sünger, Ovma Teli, Kova, Su Geçirmez Bulaşık Eldiveni, Temizlik Malzemeleri, Sirke, Mikrofiber Temizlik Bezleri, Toz Alma Püskülü, Paspas, Çekbas, Tuvalet Fırçası, Banyo Fırçası, Lavabo Fırçası, Faraş, Çalı Süpürgesi, Elektrikli Süpürge, Çamaşır Makinesi, Mandal, Çamaşır İpi, Kurutmalık Çamaşır Askısı, Çamaşır Sepeti, Çamaşır Katlama/ Saklama Kutusu, Ütü, Oda Kokusu v.b
 • Dipnot: Tamamladığınız adımın başındaki dairenin içine çek (tik) atın)!

Kolay Gelsin. 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı