Alternatif Çözüm YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıTerapi Yöntemleri

28 Yaşımdan Öğrendiğim 28 Şey: Temel Hayat Dersleri

Atlas Çözüm

Yakın bir zaman önce (nisanda) 28 yaşıma bastım. Henüz kendimi yaşlanmış hissetmesem de artık bir yetişkin olduğumun farkındayım. İnsan hep genç kalacağını sanıyor ama sonra yanıldığını anlıyor. Geriye dönüp baktım. 28 yıl… Sanki dün 18 yaşında oldum. Ama bakıyorsunuz ki yıllar geçmiş üzerinden. Neler yaşıyor insan. İyi-kötü bir sürü anısı oluyor. Her gün yeni bir şey öğreniyor. Hayattan dersler çıkarıyor. İnsanlar psikolog olunca onu doğuştan psikolog gibi düşünüyorlar. Zannediyorlar ki her şeyi çözmüş, halletmiş o sebeple psikolog oldu. Halbuki durum biraz daha tersi. Her insan bir çok problem yaşıyor ve bunları aşıyor. Ben de ruhsal ve sosyal bir sürü sorun yaşadım ve halen yaşamaya devam ediyorum. Ve bunların her birini çöze çöze, kendimi daha da olgunlaştırdığımı düşünüyorum. Şimdiki kalbimi, aklımı eskiye göre daha çok seviyorum. Herhalde gelecek sene kendimi daha da çok seveceğim. Peki bu süreci bitirdim mi? Elbette hayır. Belki daha yolun başındayım. Kendimi değiştirme ve geliştirme aşamasındayım. Ancak hayat bana bir çok şey öğretti. Bu yazımda hayatın bana öğrettiklerinden bahsettim. Belki sana da faydası olur.

Her psikoloji öğrencisi yaralı bir kuştur. Önce kendi yaralarını sarar.

Prof. Dr. Nuri Bilgin

 1. Kendini tanı. Güçlü ve zayıf yönlerinin farkına var. Eksik ve yetersiz olduğun/ hissettiğin alanları belirle ve kendini sürekli geliştirmeye çalış.
 2. Hayatta doğru kararlar verebilmek için güvendiğin, fikirlerini önemsediğin, işinin ehli, tecrübeli ve akıllı bir kimseye danış. Unutma kendi görüşünde ısrar eden hüsrana uğrar. Hızlı karar vermen gereken bir durumla karşılaştığında risk al, zararı en aza indirecek ve sonucunda sana yüksek (üstün) yarar sağlayacak seçeneğe git.
 3. Düşüncelerinin, duygularının, davranışlarının, bedeninin ve seni sen yapan tüm seçimlerinin doğurduğu sonuçların sorumluluğunu al. Hayatının her anında ve alanında bilinçle yaşa!
 4. Öz güvenini koru. Girişken ol. Kimsenin seni pasifleştirmesine ve kişisel haklarını ihlal etmesine izin verme. Ne zaman ileri gideceğini, ne zaman geri adım atacağını iyi bil. Uyum sağlayıcı başa çıkma stratejilerini geliştir. Denemekten, yanılmaktan korkma. Yaptığın hatalardan kendine dersler çıkar.
 5. Spesifik, ölçülebilir ve gerçekçi hedefler belirle. Hedeflerine ulaşmak için parçalara böl ve sadık kal.
 6. Herkesi olduğu gibi kabul et ve hiç kimseyi değiştirmeye kalkışma. O kadar kolaysa önce kendin değiş. Sen yan ki, etrafın da aydınlansın. Değişim süreci boyunca neden ve nasıl başladığını hep aklında tut.
 7. Kimseyi suçlama ve geçmişi ile yargılama. Hikayesini baştan sona (ne yaşadığını ve neler yaptığını) bilmiyorsun. Kimin ne kadar iyi olduğunu ya da kimin ne kadar faydalı olduğunu anlamak için insanlara şans vermek gerekir
 8. Sevgi kapasiteni geliştir. Sev ki sevil. Aşkı da arama. Aşkın kendisi ol.
 9. Şikayet sıkıntıyı, şükür nimeti çoğaltır. Elindekilere de sahip olmadıklarına da şükür et. Nankörlükten uzak dur!
 10. Beklentilerinin esiri olma. Kimseden bir şey bekleme. Beklentiler daima yaralar ve hayal kırıklığına uğratır. İnsanlardan beklentiyi azaltmak dertleri azaltmak demektir, beklenti demek dert demektir çünkü.
 11. İyimser ol. Gülümse. En kritik durumda dahi bir çıkış yolu olduğuna inan. Kendini çaresiz hissedenlere umut ol, can ol.
 12. Sakin ol. Harekete geçmeden önce düşün. Bu senin en büyük silahın.
 13. Reddedilmek senin için gizli bir değişim fırsatı. Herkes tarafından kabul edilebilir olmanın mümkün olmadığını bil. Reddedilme acısı zor bir durum olsa da ileriye doğru adım atmaktan korkma.
 14. Hayal kurmak güzeldir. Ancak hayallere dalıp hedef belirlemeyen ve planlamaya vakit ayırmayan şimdiki hayatının sınırlarında yaşamaya devam edecektir.
 15. Tutkularının peşinden git. Sıkı çalış. Araştır, keşfet ve her an yeni bir şeyler öğrenmeye açık ol.
 16. Gizli tutman gereken şeyler; büyük planın, aşk hayatın, kazandığın para, gelecek hamlen, aile problemlerin, banka hesabın, iş hedeflerin, yaptığın iyilikler, en güçlü yönlerin ve en büyük korkuların.
 17. Hayatı kendin için yaşa. Kimsenin ne dediğini kafana takma. Herkesin onayını almaya çalışma. Herkesin senin hakkında ne düşündüğünü, elalemin arkandan ne dediğini, toplumsal dayatmaları ve baskıları umursama. Başka insanların düşüncesini yansıtan dogmalara sarılma. Başkalarının seslerinin kendi iç sesinin önüne geçmesine izin verme.
 18. Ufak şeyleri dert etme. Bırak ara sıra canın sıkılsın. Başkaları haklı olsun.
 19. Düşüncelerini kontrol et. Beslediğin duyguları ve ürettiğin enerjiyi fark et. Korkularından, sınırlayıcı inançlarından arın. Aklının, zihninin gittiği yer enerjinin gittiği yerdir.
 20. Zamanını iyi yönet. Gününü planla ve organize et. Akış oluştur. Yapılması gereken bir işi hemen yap. Gözünü korkutan zor işleri önce bitir. Derin bir nefes al ve başla. Yarım iş bırakma! Erteleme! Tembellik etme! Zamanında bitirmeyi bil! Sana acı veren, seni zorlayan, kötü hissettiren şeyi bırak.
 21. Her şeyin bir yeri ve zamanı var. Bu yüzden daima farkında ol. Anın gerektirdiği işle meşgul ol.
 22. Tek bir işe odaklan. Hayatını sadeleştir. Sıkı bir temizlik yap. Azla mutlu olmayı öğren.
 23. Tenkit etme isteğini bastır. Yıkıcı değil, yapıcı ol.
 24. Küsme, kırılma, kin tutma, intikam alma. Fazla düşünmemeyi, affetmeyi, kabullenmeyi öğren.
 25. Susmak hikmettir. Az konuşmakta bir nezaket, incelik ve derinlik vardır.
 26. Güçlü bağlar kur. Dostunu da düşmanını da iyi seç. Kimseye olduğundan fazla anlam ve değer yükleme. Kimseyi hayatında hak etmediği yere koyma. Hatta kimseyi düşman olarak görüp gözünde büyütme. Herkesin güçlü ve zayıf noktaları olduğunu bil. Kimi bunu iyi gizler. Kimi de saklamayı hiç beceremez.
 27. Geçmişi unutma. Ancak aklına sürekli getirip kendini üzme de. Gerekli dersleri al ve yoluna devam et.
 28. Bütünün hayrına çalış. İnsanların iyiliğini iste. Bilgi birikimin ve pozitif enerjinle çözüm arayanlara yardımcı ol.

Edindiğim yeni tecrübe ve aldığım hayat dersleriyle gelecek sene de hazırlamayı düşünüyorum böyle bir şey. Buradan sizlerle paylaşırım. Sevgiler…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı