Bilişsel Nöropsikolojik DanışmanlığıBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale Yöntemleri

Bütünlüğe Doğru İçimizdeki Sabrı Geliştirmek

Atlas Çözüm

Sabrın tam olarak ne anlama geldiğini yeni yeni idrak ettiğimi, aceleci (ancak dayanıklı) bir insan olmanın, olacak ya da gelecek bir şeyi telaş göstermeden beklemenin, bir işin vaktinden önce olması için diretmenin sonuçlarını ve bedellerini ağır ödediğimi düşünüyorum. Sabır kapıyı çalmak değil, kapıda beklemek. Sabır akıl sağlığını korumada kilit bir faktör. Sabırlı davranmadığımız taktirde ruh-zihin-beden bütünlüğü bozuluyor. Geleceğe yönelik hedefler, planlar, belirsizlikler, endişeler zaman zaman sabrımızı tükenme noktasına getirse de her zaman yaşadığımız durumun geçici olduğunu unutmamalıyız!

Sabır; acıya, zorluğa, haksızlığa ve başa gelen üzücü olaylara dayanma gücüdür, zor koşullar altında cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabırlı insan uzun süreli gecikmelere ve tahriklere rağmen moralini bozmadan yoluna devam eder veya beklemesini sürdürür.

 • Sabrın sonu selamettir.
 • Sabır en büyük silahtır.
 • Sabır en hayırlı vasıtadır.
 • Sabır başarının anahtarıdır. Sabredenin şerefi artar. Sabreden muradına erer.
 • Karşılaştığımız her şeyi aradığımız şeyler olarak görmeliyiz ve bunlara kavuştuğumuz için sevinmeliyiz!
 • Sevmediklerimize sabretmedikçe, sevdiklerimize kavuşamayız.
 • Gelen bela ve sıkıntılara sabrederek göğüs germek büyük nimettir. Sabredemeyen felakete düçar olur. Bir hastalık, bir bela gelince bağırıp çağırmak fayda vermez. Aksine zararlı olur. Bunun tek çaresi Allahü teâlânın takdirine razı olmaktır.
 • Sabırlı olmayan muvaffak olamaz. Başarılı bir insanın en önemli özelliklerinden birisi de sabırlı olmasıdır. Sabır, koşulların zorlaştığı zamanlarda özgüven ve cesareti kaybetmeme duygusudur.
 • Allah sabredenleri sever.

Sabrın Yönleri

 • Sabır durağan bir faaliyet değildir.
 • Sabır duygulardan ayrışmak değildir.
 • Sabır iyimser bir beklentidir.
 • Sabır bize sonu görmek için dayanıklılık verir.
 • Sabırlı olmak hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için mantıklı bir yoldur.
 • Sabretmek, bizi başarıya ulaştırır.
 • Sabretme becerisi öğrenilebilir.

Harekete geçmeden önce düşünün.

Sabırlı olmak çoğu zaman zordur; ama gerçekten büyük işler başarmış herkes için başarıya ulaşmanın en önemli yollarından birisi sabretmektir. Sabır, ani ve düşüncesizlikle atılmış adımların önüne geçer ve seçenekleri sakince değerlendirebilmek için bize zaman sağlar. Planlarımızı verimli bir şekilde uygulayabilmemize olanak verir.

Sabretmeyi Nasıl Öğrenebiliriz?

 • Zihnimizin dürtüselliğini farketmeliyiz.
 • Rahatsızlığa ve acıya karşı bakışımızı geliştirmeliyiz.
 • Hissettiğimiz zorlu duyguyu tanımlamalı ve kaynağını keşfetmeliyiz.
 • Kendimizle yapıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmeliyiz.

Başarıya ulaşacağınız konusunda kendinize güvenin.

Hedefimizin üstesinden gelebileceğimizden ne kadar eminsek başarısız olma ihtimalinden o kadar az korkarız. Uzun vadeli bir çaba gerektiren bir hedefiniz olduğunda bu çok önemlidir. Başarabileceğinizi düşünmekten de öte, başarabileceğinizden “emin olun.” Böylece başarısız olma korkusu olmaz ve hedefinizin “hemen şimdi” gerçekleşmiyor olmasına karşı toleransınız daha yüksek olur. Çünkü bilirsiniz ki, er ya da geç zaten başaracaksınız.

Hedefinize ulaşmanın mutluluğun tek yolu olduğu düşüncesine takılıp kalmayın.

Hiçbir hedef -ne kadar önemli olursa olsun ya da gerçekleştirmeyi ne kadar isterseniz isteyin- tek başına mutluluğun bütünlüğünü oluşturamaz. Kendinize bunu ara ara hatırlatın. Bu düşünce hedefinize ulaşmak için duyumsadığınız o acelecilik hissini yatıştırır.

Tek seferinde tek bir adım atmaya kararlı olun.

Büyük görevleri küçük parçalara ayırmak iyidir. Bunu yaparak bugün yapılması gereken işi bugün, yarın yapılması gereken işi yarın yapmaya daha iyi odaklanırsınız. Ve bunlar günden güne eklendiğinde, günün birinde hedefinize ulaşmış olduğunuzu görürsünüz.

Kendinizi o an yaptığınız işe bütünüyle verin.

Elinizdeki işin bütün dikkatinizi ve benliğinizi ele geçirmesine izin verin. Akışa girin. Kendinizi onun içinde kaybedin ve sadece o an için geleceğe bakma eğiliminizi bir kenara atın.

Dikkatinizi dağıtın.

Yapabileceğiniz her şeyi yaptınız ve artık yapmanız gereken tek şey beklemek. Böyle bir durumda pasif bir şekilde beklemek yerine aktif bir şekilde bekleyin. Yani odağınızı değiştirin ve başka bir aktiviteyle meşgul olun. Bu özellikle ilginizi çeken bir etkinlik olursa sizi tek bir şeye takılı kalmaktan kurtarır.

Beklediğiniz şeye ulaştığınızda alacağınız keyfi gözünüzün önüne getirin.

Beklenti sabırsızlık oluşturabilir, bu doğru. Ama aynı zamanda çok da eğlencelidir. Bekliyor olmanın tadını çıkarın ve hayal dünyanızda hedefinizi başardığınızda bunun nasıl olacağını iyice keşfedin. Beklentilerinizin hayalini kurmak, onlara gerçekten ulaşmaktan daha eğlenceli bile olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu