Arabuluculuk YöntemleriBilişsel Nöropsikolojik DanışmanlığıBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKurumsal DanışmanlıkOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Ego Kavramının Bilmediğimiz Yönleri 

Atlas Çözüm

Ego dediğimiz zaman insanların gözünde genellikle kendini beğenmiş kişiler canlanır. ‘’Egon tavan yaptı’’ deyimi de aslında buradan çıkmaktadır. İnsanların göstermiş olduğu benlik duygusu sonrasında egoları üst limite çıkar. Fakat egonun sadece olumsuz yönü yoktur. Egoyu toplum içinde kötü olarak görsek de bazen iyi bir şey olduğunu düşünebiliriz. Egoyu ölçülü kullanmak tam da burada önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde insanların kıyasıya yarış içinde olduğunu biliyoruz. Özellikle de iş ortamında rekabetin fazla olması insanların egosunun daha da artmasına yol açar. Egoların konuştuğu ortamda insanlar konuşmaz. Ego kimi zaman insana kendini kaybettirebilir. İş hayatında egonun daha sık kullanıldığı aşikar. Bu yazımızda ego nedir? Egoist nedir? Kavramlarına değineceğiz. Ancak egonun pirim yaptığı ve hat safhaya ulaştığı birkaç önemli dipnotu da sizlerle paylaşacağız. Daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım. 

Ego Nedir? 

Ego, benlik duygusuyla ifade edilir. Yani insanın kendini ön plana çıkardığı durumlara denir. Bireyler, sadece ben varım, gibi bir hareket eder. Ego kelimesinin ana kökeni Latince diline dayanmaktadır. Türkçeye çevirdiğimizde ise ‘’Ben’’ anlamını taşır. Bireyin kendine duyduğu benlik duygusu olarak da tanımlanmaktadır. 

Her insanın muhakkak egosu vardır. Hiçbir insan benim egom yok, diyemez. Az ya da çok insanın egosu meydana çıkar. Ego kavramını ilk olarak Alman bir düşünür ortaya çıkarmıştır. Ünlü düşünür Sigmund Freud tarafından ego kavramı ortaya atılmıştır. Frued’a göre bu benlik kavramı bir psikanaliz terimidir. Buradan yola çıktığımızda insan doğası gereği kişisel haklarını korumak için isteklere karşılık verme durumudur.

ego

Egonun 3 Farklı Hali 

Benlik kavramında 3 farklı durum ortaya çıkmaktadır. Daha doğrusu insanın zihninde 3 türde benlik katmanı bulunur. Bu katmanlar ID, ego ve süperegoZihnimizde yer alan bu katmanlar bir arada bulunur. Ancak her biri farklı düzlem içinde yer almaktadır. Zihinde her birinin görevleri ayrılır. Sonuçta hepsi aynı bir yere hizmet eder. 

ID; diğer bir adıyla alt bilinç olarak ünlü düşünür Freud tarafından tanımlanmıştır. ID, içimizdeki doyumsuz bir varlık olarak da söylenmektedir. Alt bilince göre zihin düşünmeden hareket eder. İç güdüsel olarak sadece ihtiyaçları karşılamaya odaklı çalışır. Alt bilinç tamamen nefsi tatmin etmek için çalışır. Beynimizin iptal olduğu bu an olsa gerek.

Süperego; iyi ve kötüyü ayırt etmemize yardımcı olur. Süperego, yüksek benlik duygusu ile ifade edilir. Sadece iyi ve kötü ayırt etmez. Süperego doğruyu bulmanıza da yardımcı olur. Yüksek benlik duygusu hemen oluşmaz. Zaman içinde gelişen bir süreçten oluşur. Bu yüzden bebeklerde yüksek benlik olgusu oluşmaz. Bebek ilken bu duygu gelişmemiş olur. İleri ki süreçlerde yüksek benlik durumu ortaya çıkar. Yüksek benlik duygusunda din, inanç, toplum, eğitim ve anne – baba önemli etkendir. 

Ego, ID ve süperegoyu birleştiren konumdadır. Her iki kavramın adeta hakemlik görevini yürütmektedir.  

Egoyu Aşmanın Yolları 

Egonuzu gerçekten aşmak mı istiyorsunuz? Yoksa egoyu aşarken bile gösteriş yaparak egolu mu taslamak niyetindesiniz? Egomu aştım demek ile aşmış sayılıyor muyuz? 

Egoyu bitirmenin birinci kuralı benliği bırakmaktır. ‘’Hep ben’’ kavramından uzak durmak bu işin olmazsa olmazıdır. Sadece kendini düşünen ve bencillik yapan kişi benlik duygusunu aşamaz. Öncelikle benliğinizi kenara atın. Gerekmedikçe kendinizi ön plana çıkarmayın. Kendinizi başkalarına karşı büyük göstermeyin. Kendinizi insanlardan yükseklerde görmeyin. En önemlisi de herkes gibi sizinde bir insan olduğunuzu unutmayın. Egosu yüksek biri sıradan bir insan olmayı öğrenmeli. Egonunda bir yere kadar sınıra var. 

Dünyada bir tek siz bulunmaz Hint kumaşı olmadığınızı bilin. Sizin gibi milyonlarca insan var. İnsanları tepeden görme ve üstünlük taslama durumlarında bulunmamalısınız. Kibirinizi bir kenara atın ve sıradan bir insan olun. O zaman göreceksiniz ki her şeye daha güzel olacak. Fakat gerektiği yerde de egonuzu konuşturabilirsiniz. Yerine göre hareket ederseniz, toplumda sevilen bir kişi olursunuz. Bu özellik şirket içinde daha önemlidir. 

Egosuz Bir İnsan Düşünülebilir Mi? 

Elbette egosuz insan düşünülemez. Her insan belli bir egoya sahiptir. Bendeki ego sıfır demek yanıltıcı ve yanlış bir söylemdir. Yaşadığımız toplum içinde hiçbir birey egosuz değildir. İnsanın olduğu her yerde benlik kavramı ortaya çıkmıştır.

ego

Egoist Kime Denir? 

Egoist, egoyu yapan biri olarak figür edilmektedir. Diğer bir deyişle egoist bencil kelimesiyle eş değerdir. Egoist dediğimiz zaman aynı akıma sahip bir diğer kelimede karşımıza çıkıyor. Narsist kavramı da egoist kelimesine oldukça yakın. Narsisizm, ben merkezli yaşantıyı ele alır. Bazı insanlarda ben merkezli yaşantı takıntı haline gelmiştir. Saplantılı kişiler, tamamen kendine düşünerek adeta dünyanın kendisi etrafında dönmesi bekler. 

Sosyal medya mecralarının çoğalması ile insanlarda egoistlik daha da tavan yaptı, diyebiliriz. Para ve şöhret hırsı insanları adeta bencilliğe sürükledi. Empatinin neredeyse yok olduğu ve duyarlılığın bittiği bir dönemdeyiz. Bunların yerine ise, bencilliğin ve ben merkeziyetçiliğin bulunduğu bir çağa geldik. Sadece benim varlığı önemli, insanların ne yaşadığı umrumda değil anlayışı hakim. ‘’Küçük dağları ben yaptım’’ edası egoistliğin sen noktası olarak bilinir. Bu seviyede olan birinin geri dönüşü biraz zordur. Ancak bencil bir kişi şunu kesinlikle unutmamalıdır: Sadece kendini düşünen biri yalnızlığa mahkumdur. 

Son olarak egoist ile ilgili şu sözü buraya bırakıyorum. Sözün sahibi ise Albert Einstein. 

‘’Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego’’ 

Egoist İnsanların Başlıca Özellikleri 

 • Egosu yüksek insanlar asla hatalarını kabul etmezler. Hiçbir zaman ben yaptım demez. 
 • Bencil insanlar genellikle kendilerini ilahlaştırır. Kendilerini dünyadaki her şeyden üstün görür. 
 • Hiçbir işi kabullenmez ve işi başkalarının üzerine atar. Genellikle bu durum kötü işlerde yaşanılır. 
 • Egosunun tatmin edilmesine bayılır. Bu tip insanlar diğer insanlar tarafından sürekli pohpohlanmak istenir. İlginin her zaman kendi üzerinde olmasını ister. 
 • Başkalarına emir vermeyi çok sever. 
 • Her şeyin en doğrusunu kendinin bildiğini düşünür. Bir başkası hayatta aynı doğrularda olamaz. 
 • Egoist kişi empati ve sempatiden tamamen uzaktır. Bu kavramları neredeyse hiç duymamış gibi davranırlar. 
 • Herhangi bir şey istediklerinde olmazsa sinirlenir ve ciddi bir kriz geçirirler.

Egoistlerin En Çok Kullandığı Kalıplaşmış Cümleleri 

 • En iyisi benim 
 • Ben en yakışıklı (güzel) kişiyim 
 • Ben çok başarılıyım 
 • Hayatta hata yapan birisi değilim 
 • Kimseden özür dilemem 
 • Kimse bana akıl veremez 
 • Ben birinin ayağına gitmem 
 • İsteyen istediği yerde konuşur ya da konuşmaz 
 • Her şeyden önce benim mutluluğum ve isteklerim  

Fazla Ego Kalbe Zarar 

Benlik duygusunun insanın doğasında olduğunu belirmiştik. Yani sonuç olarak her insan egosuna başvurur. Kimi fazla kimi az şekilde egosunu kullanır. Ancak fazla benlik duygusu ile hareket edenler zararını görür. Yani fazla ego kalbe zarar. Egosu tavan yapmış biri toplumda sevilmez ve dışlanır. Sosyal hayatta egosu yüksek olan birey çok barınamaz. Hem toplum ilişkisinde hem de ikili ilişkilerde ego sahibi çok etkilenir.

Freelance Yazar Burak Konakçı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu