Alternatif Çözüm YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

En Yeni Sabah Rutinleri – 2

Atlas Çözüm

Günlük rutinler üzerine ürettiğim üçüncü içerik oldu bu. İlki “Bütün Gün Üretken ve Verimli Olabilmek İçin Kendi Hayatınıza Uygun Bir Rutin Geliştirin” idi. Onu “En Yeni Sabah Rutinleri” izledi. Bu yazım da üçüncüsü olacak. Başka yazılar da gelebilir hazır olun. Güne güzel başlamak ve gün boyu pozitif enerjiyi korumak üzerine epey kafa yorduğumu söylemem gerek. Bu meseleyle alakalı o kadar çok video izledim ve blog yazısı okudum ki…Sonuç olarak bana çok faydası oldu. Eminim size de olacaktır.

Belli bir sabah rutinine sahip olmak değişimin ve başarının anahtarıdır.

Atlas Çözüm

İlk 2 Saat Uçak Modu

Uyandıktan sonra ilk 2 saat telefona bakmayın. Hepimizin sabahları yataktan bile çıkmadan ilk yaptığı şey telefona sarılmak. Dinlenmiş ve enerjik bir vücudun ilk adımının, dinlenmiş bir zihin olduğunu düşünürsek, uyandıktan sonra bir süre bilgi bombardımanından kaçınmalı, yani telefonunuzdan uzak durmalısınız. Bırakın beyniniz sizden başka bir şeye kafa yormak zorunda kalmadan, sizi önünüzdeki güne hazırlasın.

Ilık Limonlu/ Elma Sirkeli Su İçmek (Mideyi Uyandırmak)

Sabahları ılık limonlu/ elma sirkeli su içmek tokluk hissi verir ve bağırsak hareketlerini düzene sokarak zayıflamaya yardımcı olur. Güne taze bir başlangıç yapmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için rutininize eklemenizi öneririm.

Sabah Şoku

Güne daha dinç ve daha zinde başlamak için yüzünüze buz sürün/ yüzünüzü buz gibi soğuk suyla yıkayın ya da kısa süreli soğuk duş yapın. Böylece yüzünüzdeki ödem ve şişliklerden de kurtulmuş olacaksınız.

Modunu Yükselt

Perdeleri çekin, eve temiz hava ve güneş ışığı dolması için camı açın. Derin bir nefes alın ve temiz havayı içinize çekin. Gülümseyin. Motive eden bir müzik açın.

Sabah Sayfaları (Brain Dump)

3 sayfa boyunca aklınızdaki her şeyi yazın. Kafanızın boşaldığını ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Brain Dump, dilimize çevrildiğinde beyin çöplüğü demektir. Bir teknik olarak ise Brain Dump, kişinin aklından geçenleri bir kağıda olduğu gibi aktarmasıdır ve farklı amaçlarla kullanılabilir.

Steve Jobs Ayna Metodu

Steve Jobs her güne ayna karşısında kendine dürüst bir soru sorarak ve motivasyon konuşması yaparak başlıyordu. Aynada kendine “Bugün hayatımın son günü olsaydı, az sonra yapacağım işlerden mutluluk duyar mıydım?” diye sorarmış. Cevabı üst üste birkaç gün boyunca “hayır” olursa, bir yerlerde bir değişikliğe gitmesi gerektiğini bilirmiş. Jobs aynı zamanda mobilyadan giyime yılmaz bir minimalizm savunucusuydu ve siyah tişört-mavi kot Jobs’un günlük rutiniydi.

Gardıropta Vakit Öldürmemek

Bugün şunu mu giysem bunu mu giysem diyerek saatlerce gardırop önünde boşa zaman harcamayın. Mark Zuckerberg dünyanın en zengin insanları arasında olmasına rağmen hayatında fazladan bir karar verme gerekliliği olmasın diye, her gün aynı tişörtü giyiyor.

Kendine Bakıp Özen Göstermek

İster bütün gün evde oturun ister dışarı çıkın, uyandıktan sonra cilt bakımınızı yapın, üzerinize rahat ama zarif kıyafetler giyin. Bütün gün evde pijama, gecelik ya da sabahlık ile dolaşmayın. Böylece uyku modundan hemen çıkıp kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Kendini Videoya Çekmek

Sabah kendinizi kısacık (5 dk) bir videoya çekmek konuşma yetinizi ve öz güveninizi geliştirir. Kendinizi hızlı bir şekilde düzenlemenizi ve bilincinizin açılmasını sağlar. Bu videoda gün içinde neler yapmak istediğinizden, günün anlam ve öneminden, düşünce ve duygularınızdan bahsedebilirsiniz.

Bitkileri Sulamak

Aslında bu yeni bir sabah rutini sayılmaz. Ama gene de burada yer vermek istedim. Belki biri ilham alıp bitki yetiştirmeye başlar. Toprak ve bitkilerle uğraşmanın ruh sağlığına son derece iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Doğaya özlem duyan şehir insanının en trend hobilerden biri bu şu sıralar. Bitki sularken dikkat etmeniz gereken noktaların başında sulama yaptığınız saat yer alıyor. Öğlen ya da ikindi gibi sıcağın yoğun olduğu zamanlarda bitki sulamak oldukça sık yapılan bir hata. Bunun yerine bitkilerinizi sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinin olduğu zamanlarda sulamak çok daha verimli olabilir. Çünkü bitki sularken verdiğiniz suyun buharlaşmaması oldukça önemli.

Hayvanları Beslemek

Bu da pek yeni bir rutin sayılmaz aslında. Gene de hala bu alışkanlığa sahip olmayanlar için hatırlatmak da fayda var. Bunun saati ve nesnesi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kimine göre tavukların yemini vermek, kuşun yemini vermek, evcil hayvanın (kedi, köpek v.b) mamasını vermek, kapının önüne sokak hayvanları için bir kap su ve mama koymak, camın önüne ya da balkona kuşlar için su ve yem koymak şeklinde olabilir.

Esneme Bandı Kullanmak

Bu pilates, yoga ya da fitness bandı olabilir. Bendeki pilates bandı. Esneme bandı ile yapacağınız kısa süreli bir egzersiz omurganızın uyanmasını sağlayacak. Minimalist biri olmama rağmen bu aleti kullanmak beni çok mutlu ediyor.

Tüy Toplama Rulosu Kullanmak

İşlevsel ve pratik olması nedeniyle bu aleti de çok severek kullanıyorum. Siz aynı amaca hizmet eden başka bir alet de kullanabilirsiniz. Evde evcil hayvan besleyince kıyafetlerin kıl-tüy olması kaçınılmaz oluyor. Evden çıkmadan önce kıyafetinize yapışan tüyleri bu aletle temizleyebilirsiniz.

Koşu Yapmak

Siz yürümeyi tercih ediyorsanız ona devam edin. Kimi insanlar doğada kimi evinde kimi koşu bandında dikkatini toplamak, rahatsız edici düşünceler ile başa çıkmak, sadece adımlarına odaklanmak, fazla enerjilerini atmak veya kilo vermek için koşu yapmayı tercih etmekte. Önceden bizim evimizde de vardı. Pek kullanan kimse olmadı evde. Babam da bir akrabamıza verdi. Tempolu yürüyüşü koşmaya tercih ederim. Bill Gates, Elon Musk ve Oprah Winfrey sabahları koşu bandında antrenman yapmayı seven başarılı ünlülerden.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı