Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıArabuluculuk YöntemleriBilişsel Nöropsikolojik DanışmanlığıBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKariyer DanışmanlığıKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Etkin Zaman Yönetimi Kuralları

Atlas Çözüm

Zaman yönetimi konusunda kendinizi ne kadar yeterli buluyorsunuz? Zaman sizin için ne kadar değerli? Yoksa zaman size göre 24 saatten oluşan bir gün mü? 7/24 tanımlaması sizler içinde önemli mi? Tüm bunları umursamadan sadece akışına göre mi yaşıyorsunuz? Ne yaptığınızı bilmem ama zaman yönetimi kuralları bilinmesi gereken bir şey. Zamanı düzgün şekilde kullanmak çağımızın neredeyse zorunlu bir olgusudur. Hele de hedefleri olan kişiler için zaman kavramı son derece önemlidir. 

İnsan yaşamı zamanın içinde ilerler. Zaman, her ne kadar soyut bir kavram olsa da varlığı kesindir. Dün, bugün ve yarın zaman ifade eden önemli kelimelerdir. Zamanın içinde kıymetsiz olan tek bir saniye bile yoktur. İnsan geçmiş zaman içinde yaptıklarını değerlendirerek bugünü inşa etmeli ve yarına yani gelecek zamana pişmanlıklarını değil iyikilerini götürmelidir. 

Zaman yönetimi için zaman kavramını başlı başına ele almak gerekir. Yani zaman aslında oldukça geniş bir kavram içerir. Bu kadar geniş bir kavrama zaman sığdıramamak da insana özgü bir şey olsa gerek. ? Bir günde 24 saat olmasına rağmen yetiremeyenleri sıklıkla duyarız. Acaba zaman mı az, yoksa zaman yönetimi doğru şekilde yapılmıyor? 

Bazı insanlara göre 24 saat oldukça uzun. Örneğin cezaevinde bulunan ya da askerlik yapan kişiler için zaman geçmez. Burada zamanın geçmesini bekleyen insanlara göre 24 saat, 1 yıl gibi gelir. Kimine göre ise 24 saat daha kısa geçer. İşte bu yazıda zamanı doğru kullanma ve zamanı aşamalara bölme konularını işleyeceğiz. Bir insanın ömrü zamansal olarak nasıl geçiyor, örneklendirerek açıklayacağız. Fakat her şeyden önce kısaca zaman yönetimi nedir? Konusuna değinelim ve bu şekilde başlangıcımızı yapalım.

zaman yönetimi nedir

Zaman Yönetimi Nedir? 

Zaman yönetimi, verimliliği ve üreticiliği arttırmak için belli bir düzeni oluşturma ve kontrol etme şekli olarak tanımlanmaktadır. Etkin zaman yönetimi, belli araç ve tekniklerle desteklenebilir. Bu kavram ilk olarak iş hayatı ve performansı için ortaya çıkmıştır. Fakat daha sonralarında kişisel gelişim içinde zaman yönetimi kavramı kullanılmaya başlanmıştır. 

Zamana Bir Fiyat Biçilir Mi? 

Zamana bir fiyat biçmek oldukça zor. ‘’Zamanın değerini ancak kaybeden bilir.’’ son derece doğrudur. Vaktimizin kıymetini anlamak kayıp yaşadıktan sonra ortaya çıkar. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in ‘’İnsan iki şeyin kıymetiniz bilmez: Sağlık ve Zaman’’ hadis – i şerifi yerinde söylenmiştir. Bu yüzden zamanı satın almak mümkün değildir. 

Zamanımızı Ne Kadar Harcıyoruz? 

Evet belki de en güzel alt başlığımız bu olabilir. Diğer bir deyişle pek iç açıcı olmayan verilerin başlığı. Bazen o kadar boş şeyler için vakit harcıyoruz ki, bunun farkında olamıyoruz. Bize göre oldukça normal geliyor. Bana göre birisini beklemek en boş vakit olarak değerlendirilebilir. Onun yerine başka işlerinizi yapabilirsiniz. Peki size göre boş vakitler nerede harcanıyor. 

Aslında vakit harcamak ile ilgili birçok araştırma yapılır. Hatta 80 yıl yaşayan birisi için her zaman şu söylenir: 

‘’80 yaşında olan bir birey günlük 8 saat uyku uyursa, ömrünün 3’te 1’ini uyuyarak geçirir.’’ 

Ne derseniz? Korkunç bir rakam değil mi? Şimdi vereceğimiz rakamlar hazır olun. Çünkü bunlar daha şok edici sonuçlar. 

 • İnsanlar genellikle 8 saat günlük düzenli bir uyku uyur. 
 • Günde yemeğe ayırdığımız vakit ise ortalama 3 saat. 
 • İşe gitmek için ayırdığımız zaman ise 1 ile 2 saat arasında. 
 • İşin içine çalışma saatlerini dahil ettiğimizde 8 – 10 saat oluyor.

zaman yönetimi

Kısacası insanlara bireysel olarak yapabileceği etkinliklere 1 – 2 saat anca kalabiliyor. Birçok insan yaşamak için yaşıyor diyebiliriz. Elbette bunu değiştirmek insanın kendi iradesinde. Neyse bir başka araştırma sonuçlarını daha sizlerle paylaşalım. (70 yıl yaşayan birinin karnesini açıklıyorum) 

 • Ortalama 23 yıl uyku uyur 
 • 70 sene içinde 26,3 sene çalışır 
 • Ulaşım için yaklaşık 6 yıl zaman harcar 
 • Beslenme gereksinimleri 5,8 yıl 
 • Tuvalet ihtiyacı için 2,9 yıl 
 • Özel zaman 1,5 yıl 
 • Hastalık, 70 senenin sadece 1,5 yılını kapsar 
 • İbadet için ise 2,9 yıl zaman ayırır. 

En Çok Vakit Harcadığımız Zamanlar 

Etkili zaman yönetimi dediğimizde hiçbir süreyi boş geçirmemek gerekir. İlla belli bir süreçte bir şeylerle uğraşılmalıdır. Bu ister kişisel işler olsun ister normal iş olsun. Zamanın akıp gittiği günümüzde bir dakikayı boş geçirmemeliyiz. Ama bazı şeyler zamanımızı ciddi şekilde alıyor. Boşa zaman harcıyoruz. 

Fazla Yapılan Telefon Görüşmeleri 

Sık sık telefon görüşmeleri zamanınızı bir hayli harcar. Özellikle de yapılan konuşmaların çoğunun boş olması zamanın iyice ölmesine sebep olur. Telefonu kulağından indirmeyen kişiler iş haricinde 2 – 3 saat vaktini harcayabiliyor. 

Sosyal Medya Kullanımı 

İnsanların sosyal medyaya ilgisi bir hayli fazla. İnstagram, Facebook, Twitter ve son olarak TikTok gibi mecraların kullanımı çok. Burada geçirilen vakitler ciddi derecede zamanımızı alıyor. Özellikle uyku önce ve sonrasında yatakta belli bir zaman sosyal medyayı kullanıyoruz. 

Oyun Konsolları 

Genç, yaşlı fark etmeksizin oyun oynayanımız çoktur. Sektörün son zamanlarda online olmasıyla birlikte ilgi daha da artmış durumda. Akıllı telefonlardan da oynanabilmesi ciddi bir zaman kaybını ortaya çıkarmıştır.  

Televizyon Başında Vakit Geçirme 

Her ne kadar şimdiki nesil internette vakit öldürse de televizyonda bu konuda unutulmamalıdır. Eski dönemler kadar olmasa da televizyon başında ciddi vakit kayıplar yaşanmaktadır. 

Yapılan Gereksiz Toplantılar 

Hiçbir amaca bağlı olmadan yapılan toplantılarda zaman yönetimi için sorun teşkil eder. İster işte çalışın ister arkadaş arasında olsun bir amaca bağlı olmayan toplantılar tamamen zaman kaybı ile sonuçlanır. 

Etkili zaman yönetimi için yukarıda saydıklarımız olmamalıdır. Bunlar tamamen zaman tuzakları denebilir. Eğer olacaksa ölçülü şekilde yapılmalıdır. Hepsini çıkarmak, elbette mümkün değil. Zamanı doğru ayarlayarak hepsinden azar azar yararlanabilmek mümkün. 

Zaman Yönetimiyle İlgili 6 Kural 

Günü Bir Gün Önceden Planlayın 

İşlerinizi ve yapacaklarınızı o günün gecesinden belirleyin. Yarın ne yapacağınızı kararlaştırın. Yarınınızı bir gün önceden şekillendirin. Zaman yönetimi kuralları için oldukça önemlidir.  

İşleri Sıralayın 

Yapacağınız işlerin hepsini bir sıraya koyun. Belli bir düzeniniz olsun. Gelişi güzel ve karışık bir düzensizliği benimsemeyin. Günü belli bir dilimlere ayırın. 

Uyku Düzeninden Vazgeçmeyin 

Zaman yönetimi için uyku en önemlisidir. Her gün düzenli uyku almaya çalışın. Uykunuzun saatini şaşırmayın. İyi bir uyku sayesinde gününüz daha pozitif ve verimli geçecektir. 

etkili zaman yönetimi

Haftalık, Aylık ve Yıllık Planlar Yapın 

Günlük yaptığınız planlardan hariç, uzun vadeli planları da hesaplayın. Kısa, orta ve uzun vadede yapılabileceklerin listesini belirleyin. Kendinize bir takvim oluşturun. Ve bu takvim doğrultusunda devam edin. 

Kendinize Vakit Ayırın 

Belli zamanlar içinde kendinize ait bir vakit olsun. Her zaman koşuşturmacalı geçen bir hayata saplanmayın. Günlük zaman diliminde ya da bir iş ile uğraşırken mini molalar vererek kendinizi dinlendirin. 

Gerektiği Yerde Harekete Başlayın 

Harekete geçmek için kimseyi beklemeyin. Bir şeyi kafanıza koyduysanız yapın. Kendi iradenizle istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zaman kaybı yaşamadan hareket edin. Zaman yönetimi için 5 dakikanın öneminin çok olduğunu unutmayın. 

Freelance Yazar Burak Konakçı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu