Genel

Ev Yapımı Doğal Şampuan Tarifi

Atlas Çözüm

İnsan emek harcadığı ve kendi yaptığı şeylere daha çok değer veriyor. Marketlerde çeşit çeşit şampuan varken kim uğraşıp o kadar işin arasında evde doğal şampuan yapmaya vakit ayıracak, bir şampuan için bu kadar masrafa girmeye ne gerek var, şampuan yapmanın benim gelişimime ne katkısı olacak diye düşünebilirsiniz. Hak veriyorum size. Doğal şampuanlara ulaşmanın günümüzde çok kolay olduğunun da farkındayım. Kendi şampuanını yapmak kişiselleştirilmiş bir şampuan yapmak demek. Önce saçlarını tanımayı, sonra ona iyi gelecek ürünleri özenle seçmeyi gerektiriyor. Saçınızın ve saç derinizin ihtiyaç duyduğu vitamin, öz yağlar, bitki çayları, sabun ekleyerek hazırladığınız, içeriğini bildiğiniz bir şampuanı kullanmak tatmin edici bir sonuca ulaşmanızı sağlayacak. Eğer tarifim size çok maliyetli gelirse, internetten araştırarak cebinize uygun, dilediğiniz malzemelerle doğal bir şampuan yapabilirsiniz. Saç bakımını önemsiyorum ve paramı doğal ürünlere yatırmaktan çekinmiyorum. Girdiğim her zahmete de değdiğini düşünüyorum.

Doğal şampuanı saçınıza uygulamadan önce homojen bir karışım elde etmek için mutlaka çalkalayın. Saçınızı bir defa şampuanlamak uygun temizliği sağlamak için yeterlidir. Şampuanınız, köpürtücü kimyasallar barındırmadığı için dilediğiniz şekilde köpürmeyecek fakat saçınızı temizleyecektir. Saçlarınızın bir alışma sürecinden geçeceği gerçeğini bilerek başlamalısınız. Doğal şampuana geçtiğinizde saçlarınızı dolgunlaştırması için uzun zamandır kullandığınız şampuanlarda kullanılan ve saçlarınızı kaplayan silikon yavaş yavaş saçlarınızdan arınacak ve bu süre zarfında saçlarınızda yapışık ve iyi durulanmamış hissini verecek. Kararlı olup devam ettiğiniz takdirde saçınız doğal sürece adapte olacak ve silikondan arındığından nefes alacak, dökülmeler azalacak canlılığı ile doğal parlaklığına kavuşacak. Tüm aile fertleri ile birlikte kullanabileceğiniz doğal şampuan ile sıfır atık felsefesine uygun, doğal yaşamanın keyfini sürün.

Malzemeler

(Benim hazırladığım şampuan çok sıvı olduğu için kendi kullandığım ölçüleri vermiyorum. Siz daha yoğun bir şampuan elde etmek istiyorsanız oranları iyi ayarlamalısınız! Deneme-yanılma yöntemiyle zamanla tam istediğiniz kıvama ulaşacağınızı düşünüyorum.)

 • Su
 • Rendelenmiş kastil sabunu (Korkmayın! Kolayca rendeleniyor.)
 • Sallama ada çayı
 • Sızma zeytinyağı
 • Defne yağı
 • Çam yağı
 • Lavanta yağı
 • (Tercihe göre içerisine saçlar için vazgeçilmez olan E vitamini kapsüllerinden de katabilirsiniz.)

Yapılışı

 • Suyu kaynatın. Daha sonra poşet çaylarını suya atın.
 • Rendelediğiniz sabunu demlediğiniz suyun içerisine atın ve eriyene kadar karıştırın.
 • Yağları suya ilave edin ve karıştırmaya devam edin.
 • Soğumaya bırakın.
 • Soğuduktan sonra bir kaba boşaltın ve şampuanınız hazır!

Bu şampuan bana bir ay yeter. Bunun gibi bir şişe daha var 🙂

Kastil sabunu, çam yağı ve defne yağını sipariş ettiğim site: https://www.gaziantepten.com/

http://www.hayatkolay.com/hayat/pratik/kastil-sabununu-kullanabileceginiz-12-yer/

https://www.aysetolga.com/defne-yaginin-faydalari-nelerdir

https://www.aysetolga.com/cam-yaginin-faydalari

https://www.aysetolga.com/lavantanin-faydalari

https://www.aysetolga.com/adacayinin-faydalari-nelerdir

https://www.neoldu.com/zeytinyagi-sac-bakimi-34756h.htm

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı