Genel

Ev Yapımı Yaşlanma Karşıtı Sabun Tarifi

Atlas Çözüm

Siz de benim gibi bir çok bakım malzemesini aynı anda satın alan ya da kullandığı bir ürün varken “Bunun da şöyle bir faydası/ etkisi varmış.” diyerek yeni bir ürün daha satın alan ve hangisini kullanacağına bir türlü karar veremediği için harekete geçemeyen, karar yorgunluğu yaşayan, bir çok ürüne sahip olduğu için hepsini eşit bir şekilde kullanamayan, bitiremeyen, birini daha çok kullanıp diğerini aylarca bekleten hatta bozulmasına seyirci kalanlardan mısınız? Ben buna kendimce bir çözüm buldum. Artık satın aldığım ürünleri, kendi doğal bakım malzemelerimi hazırlayarak değerlendiriyorum. İlk tarifimi iki hafta önce sizlerle paylaşmıştım. Ev yapımı doğal şampuan yapmıştık. O tarifte yağ miktarını biraz fazla kaçırmama rağmen harika bir şampuan oldu. Uzun vadedeki sonuçlarını bilmiyorum. Şimdilik bir sorun yok. Saçlarımın silikondan arınarak doğal sürece adapte olduğunu görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor.

Üniversite yıllarımdan beri bitkilerin, yağların, otların, baharatların, sebzelerin, meyvelerin faydalarını araştırıyorum. O zamandan bu yana bir çok şey denedim. Kimini sevdim, kimi iyi geldi, kimi gelmedi, kimi bana yaramadı, kiminin gözle görülür bir etkisini görmedim, kimi aradığım değildi, kimine ihtiyacım yoktu. Şimdi içeriğini sevdiğim, etkisine inandığım ürünlerden seçtiğim yaşlanma karşıtı bir sabun yapacağız. Niye yaşlanma karşıtı diye soracak olursanız cildim çok kuru. Yağlamazsam ve nemlendirmezsem pul pul dökülüyor. Erken kırışmasından ve yaşlanmasından korktuğum için bu maksatla bir sabun yapmayı tercih ettim. Bu tarifi hazırladıktan bir kaç gün sonra tevafuk sevdiğim bir youtuber kanalında yaşlanma karşıtı bakım rutinini paylaşmış. İzlemek isteyenler buraya tıklayabilir. Videoda bir markanın ürünlerinden bahsediliyor. Kendi yaptığım sabun o ürünler kadar etkili oldu mu hiç bir fikrim yok. Bir haftadır severek kullanıyorum ve şunu söyleyebilirim ki yüzü güzelleştiriyor, gençleştiriyor…

Sabundan sabun yapıyorsun diyenler olabilir. Böyle yapınca gerçekten daha bereketli oluyor. Doğal malzemelerle sabunumu çoğaltıyorum ve daha uzun süre kullanabiliyorum. Evet sıvı formunda kıvamlı bir sabun yapmayı planlarken katı formda bir sabun meydana çıktı. İtiraf etmeliyim ki hazırlarken istemeden etrafı çok batırdım. Hatta sabunun bir kısmı israf oldu. Bu ufak tefek hatalarımın bir tecrübe olduğunun bilinciyle yeni ve daha iyi ürünler ortaya koymaktan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Geçen sefer malzemelerin ölçülerini vermemiştim. Bu tarifte verdim. Benim yüzüme çok iyi geldi. Siz de nasıl bir etki yapar bilemiyorum. Sorumluluk kabul etmiyorum. Tarife geçmeden önce içinde kullandığım malzemelerin cilde faydalarını bir bir anlatmak istiyorum.

Aspir Tohumu Yağı: Aspir bitkisinin içeriği, % 45 civarında yağdan oluşur. Bu bakımdan bitkinin yarısının yağ olduğunu söylemek mümkün. Bitkinin tohumunun preslenmesiyle yağ elde ediliyor. Bununla birlikte Omega 3 ve 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar, antiseptikler aspir yağının içerikleridir. Vücutta antioksidan etki gösterir, cilt ve hücre yaşlanmasına, kanserli hücre oluşumuna yol açan serbest radikallerle savaşır. Anti-aging etki göstererek yaşlanmayı önler. Cildi nemlendirir, kurumayı önler ve bu sayede cilt kırışıklıkları, cilt yaşlanması da gecikir.

Meyan Kökü: Meyan kökü doğal bir cilt aydınlatıcıdır. Ten rengini eşitler, cilde parlaklık verir. Meyan kökünün anti- inflamatuar özelliklere sahip oluşu onun pek çok cilt hastalığını da önleyebilmesi anlamını taşıyor. Özellikle iltihaplı cilt hastalıklarına doğal tedavi için meyan kökü önerilir. Bununla birlikte meyan kökünün içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve diğer faydalı elementler de cilt üzerinde yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir etki yaratır. Genel olarak bakıldığında ise meyan kökünün cildin beslenmesine faydalı olduğu söylenebilir. Bunlara ek olarak da meyan kökü; egzama ya da atopik dermatit, dermatit, sedef, kaşıntılı ve kuru cilt gibi deri sorunları için tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Karanfil Kökü: Bol miktarda potasyum, sodyum, demir, A ve C vitaminleri içermesinin yanı sıra antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle sivilceleri yok etmede başarılıdır. Sinir sistemini uyarıcı etkisi sayesinde cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan karanfil kökü cilt lekelerinin de iyileşme sürecinde oldukça etkilidir. Düzenli bir şekilde uygulandığında ölü derilerin atılmasına olanak sağlayan karanfil kökü, cildin nefes almasına yardımcı olarak taze derinin yüzeye çıkmasını kolaylaştırır.

Tarçın: Bakteri ve mantar önleyici özellikler sayesinde cildinizi sivilcelere karşı korur. Yüzdeki yağ üretimini dengelediğinden dolayı yağlı ciltler için çok faydalıdır. Cilt gözeneklerini temizler ve ölü cilt hücrelerini döker. Cildi yenileyerek cilt kusurlarını önler. Antiseptik özelliği sayesinde ciltteki yaraları iyileştirir. Kuru ve kaşınan cildi nemlendirip kuruluğu giderir, yumuşatır.

Pirinç Sabunu: İçeriğindeki bileşenlerin cildi beyazlatıcı etkisi vardır. Yüzünüzde sağlıklı bir ışıltı bırakır. Düzenli olarak kullanıldığında cildinizdeki renk bozukluğunun düzelmesine yardımcı olur. Güçlü bir leke giderici sabundur. Pirin kepeği yağı, genetiğiyle oynanmamış nadir gıdalardan biridir. Böylece oldukça etkili bir pirinç sabunu ortaya çıkarır. Omega 9 bakımından zengin olan pirinç sabunu, güçlü bir antioksidandır. Güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur. Pirinç yağının alerjen etkisi oldukça düşüktür. Bu sayede pirinç sabunu pek çok kişi tarafından kullanılabilmektedir. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Pirinç sabunu içeriğinde bulunan pirinç tozları, ciltte peeling etkisi yaratır. Ciltteki iltihapların giderilmesine yardımcıdır.

Eşek Sütü Sabunu: Eşek sütü anne sütüne en yakın olarak bilinen süttür. Bol miktarda A , B1, B2, C ve E vitamini içerir. Ayrıca yüksek oranda magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum da ihtiva eder. Eşek sütü eski çağlardan beri güzellik ve sağlık kaygıları için kullanılıyor. İyileştirme etkisi ve tedavi edici gücü olduğu söylendiğinden ilaç yerine kullanıldığını biliyoruz. Mısır Kraliçesi Kleopatra ise güzelliğini eşek sütüne borçluymuş. Zengin vitamin içeriği ile eşek sütü faydaları saymakla bitmiyor cinsten. Ama ben yine de faydalarını saymayı deneyeyim. Cilt lekeleri ve cilt kararmalarına iyi geliyor. Sivilce, akne ve siyah noktalardan kurtarıyor. Kırışıklıkları gideriyor, cildi gençleştiriyor. Sedef ve egzamaya karşı eşek sütü sabunu oldukça etkili.

B Kompleks Vitaminleri Tableti: Vitamin B 1, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan bir antioksidandır. Ayrıca yaşlanmanın, sigara içmenin ve alkol tüketiminin etkilerinden bizi korur. B2 vitamini cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve akne oluşumunu önler. B 5 vitamini, yağ oluşumunu azaltma ve dolayısıyla sivilce oluşumunu azaltma kabiliyetini göstermiştir. Cildi bakım endüstrisinde nemi tutmada yardımcı olması nedeniyle çok popüler hale geldi. Hidrat yardımcı olur ve sulu cilt daha temiz, daha sağlıklı görünür ve çok daha yavaş yaşlanma belirtileri gösterir. B5 vitamini, egzamayla savaşmak için sağlıklı büyüme ve üretim için de gereklidir. Biyotin, cilt, saç ve tırnakları sağlıklı hale getirmek için gereklidir. Ayrıca, seboreik dermatit, akne ve egzema gibi spesifik cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Vitamin B ve çoklu türevleri anti-aging ürünlerinde anahtar bir ürün olarak kullanılır. Niacin, nemi tutmak için cildin en üst tabakası olan epidermiyi iyileştirdiğini göstermekle birlikte, nikotinamid uygulandığında daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt, daha az kuruluk ve inceltme ve ince çizgilerin azaltılması ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca güneşin cilt kanserine neden olan zararlı UV ışınlarına karşı da korur. B vitamini, aynı zamanda etkili bir cilt aydınlatması ajanı olarak görev yapmaktadır. Düzenli kullanım ile hiperpigmentasyonunuzun azaldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda akne, rosacea ve herhangi bir blistere neden olan hastalıklar için potansiyel bir tedavi yapar. B vitamini kızarıklık, yoğunluk ve diğer cilt tahrişlerini azaltmaya yardımcı olur. B vitamini de cildin şişmesini önler ve hücrelerin ömrünü uzatır. B vitamini vücudumuzdaki cildin dış katmanlarının kan tarafından taşınan oksijeni alabilmesi için kan ve sıvıların cildin farklı bölgelerine nüfuzunu arttırır. Süt ürünlerinden elde edilen B vitamini cildi çatırdamaktan kurutmaya karşı korur.

Malzemeler

 • 1 litre su (Siz sıvı sabun yapmak istiyorsanız 2 litre su kullanın.)
 • Yarım Çay Bardağı Aspir Tohumu Yağı
 • Sallama Poşet Meyan Kökü
 • 7 Adet Karanfil Kökü
 • 3 Çubuk Tarçın
 • 1 Kalıp Pirinç Sabunu
 • 1 Kalıp Eşek Sütü Sabunu
 • 3 adet B Kompleks Vitaminleri Tableti

Yapılışı

 • Suyu kaynatın. Daha sonra sallama poşet meyan kökünü, karanfil ve çubuk tarçınları suya atın. 3 dk kaynatın.
 • Rendelediğiniz sabunları demlediğiniz suyun içerisine atın ve eriyene kadar karıştırın.
 • B kompleks vitaminleri tabletlerini ve aspir tohumu yağını suya ilave edin ve karıştırmaya devam edin. 3 dk daha kaynatıp ocağın altını kapatın.
 • Tam olarak soğumadan, katılaşmadan, ılıklaşmaya başladıktan sonra hala akışkanken bir kaba boşaltın ve sabununuz hazır!

Katılaşacağını tahmin etmediğim için derin bir kaba koymuştum. Karışımı yoğurt kabı şeklinde yayvan bir kaba dökmeniz kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Silikon yüz temizleme aparatı ile sabundan bolca sıyırıp dairesel hareketler ile yüzünüze masaj yaparak köpürtün. Daha sonra soğuk suyla yıkayın. Umarım tarifimden memnun kalırsınız. İstifade etmeniz dileğiyle. Sevgiler💚

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.aysetolga.com/aspir-yaginin-faydalari-neler

https://www.aysetolga.com/meyan-koku-nedir-neye-iyi-gelir

https://www.aysetolga.com/karanfilin-faydalari-neler

http://www.yasemin.com/guzellik/haber/2773376-karanfil-kokunun-cilde-faydalari-nelerdir-her-gun-yuzunuze-surerseniz

https://www.mavikadin.com/tarcin-maskesi-tarifi-tarcinin-cilde-faydalari-bal-tarcin-limon-maskesi

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/gizem-aydogan/esek-sutu-sabununun-cilde-faydalari-2736323

http://www.ciltvebakim.net/pirinc-sabunu-nedir-faydalari-nelerdir.html

http://www.bogazgazetesi.com.tr/yazar/3505-pirinc-sabunu

https://www.aysetolga.com/b-vitamini-ve-faydalari

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/nesrin-surer/guzellik-vitaminleri-2826663

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı