Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıAlternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriTerapi Yöntemleri

Evde Tek Başına Yaşamayı Düşünenlere Deneyime Dayalı Bilgiler

Atlas Çözüm

Gurbette, üstelik ailemden oldukça uzakta evde tek başına yaşamak benim için en zorlu hayat deneyimi oldu. Bi’ yandan haz verici bir yandan dehşet verici… Evde tek yaşamak, hayatta kalmak için verilen yorucu mücadelenin zamanla kişiyi kuzuyken kurda dönüştürmesinin acı hikayesi… Dibi görüyor, sona yaklaşıyor ve hayata tutunmak için bir neden arıyorsunuz. Kaldıracak candan kimse yok diye yere yıkılmaya bile hakkınız olmadığını düşünüyorsunuz. Çabalarınız nafile. Çöküşün her türlüsünü yaşıyorsunuz. Yanlış yollara sapıyorsunuz istemeden. Kötülerle tanışıyorsunuz. İçinizdeki çocuğu korumaya çalışıyorsunuz. Karanlık yanınızla yüzleşiyorsunuz. Hiç bilmediğiniz özelliklerinizi keşfediyorsunuz. Yalnızlığa alıştıktan ve tek başınıza sorunlarla başa çıkma gücünüz arttıktan sonra yükseliş başlıyor. Ruhsal açılımlar yaşıyorsunuz. Daha üst seviye bir bilince ulaşıyorsunuz. Yaşanan aydınlanma ve yüksek farkındalık halleri sonucunda neşeli, muhabbetli ve matrak (eğlenceli, sempatik, komik) biri oluyorsunuz. Daha sağlam ve dayanıklı hale geliyorsunuz. Sezgileriniz kuvvetleniyor. İhtiyaçlarınız azalıyor. Hayatta karşınıza çıkan tüm zorluklara karşı göğüs germe kapasiteniz gelişiyor.

Yalnız yaşam deneyimlemek istediğim, hayattaki seçimlerim sonucu vardığım, ancak ömür boyu sürdürmek istemediğim bir şey. Şu an için buna son vermek istesem de makul bir çözüm yolu bulamıyorum. Seçilmiş değil maruz kalınmış bir yalnızlık olarak yaşamak zorunda olduğum beraberliğim şimdilik. Bünyemi ne kadar yıprattığı ise tarifsiz. Bu yeni hayat düzenine uyum sağlama sürecinde psiko-sosyal ve varoluşsal krizleri aşmada aşırı zorlandığımı söylemeliyim. Öyle ki hayatın anlamını yeniden sorgulamam ve kendime motive edici gelecek hedefleri belirlemem gerekti. Bak güzel kardeşim. Hayalini kurduğun bu yaşam şekli, yani evde tek yaşamak o kadar basit bir şey değil. Bu fikre kendini alıştır. Yardım istediğinde koşacak ve düştüğünde kaldıracak kimse olmayacak. Sorumluluklarının altında ezilebilirsin. Market poşetlerini hep sen taşıyacaksın Evi her zaman sen süpürüp sileceksin. Regrese olabilir (çocuklaşabilirsin.), duygusal, hassas, kırılgan, huysuz ve sinirli birine dönüşebilirsin. Kendini ürkek, savunmasız ve güvensiz hissedebilirsin. Psikolojik bayılma veya geçici bilinç kayıpları yaşayabilirsin. Nefsin isteklerine ulaşmak için fırsat kollayacak. Onu her zaman doğru yönlendirebilecek misin?

En tehlikeli adamlar koyu yalnızlıkları deneyimlemiş olanlardır.

Atlas Çözüm

Başlarda, artık özgürüm, hayatıma kimse karışamayacak diye sevinirsiniz. Bunun azap dolu bir süreç olduğunu ise çok geçmeden anlarsınız. 😀 Gecenin sonunda sorunlarınız ve siz birbirinize bakarak oturursunuz ve yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Yalnızlık güzel. İnsan kendisiyle kalıp, dilediğince yaşayabiliyor ama bir süre sonra bu yalnızlık sizi bitirmeye başlıyor. Evde bir ses, bir nefes arıyorsunuz.

Yalnızlık bir büyüme fırsatıdır. Ruhsal gelişimine (tekamül) yapacağı katkı ise anlatılmaz yaşanır.

Atlas Çözüm

FIRSATLAR

 • Hayatınızı kendiniz belirler; kimseye dayanmadan yaşamayı öğrenirsiniz.
 • Çoğu insanın baş etmekte güçlük çektiği yalnızlık ile barışır; hem hayatınızdaki insanların, hem de yalnızlığın değerini anlarsınız.
 • Dışarıdaki tüm insanların sizi aileniz gibi koşulsuz sevmediğini anlar, iyi ilişkiler kurmak için çaba sarf etmeye ve fedakârlık yapmaya başlarsınız.
 • Kendi gücünüzle yapabileceğiniz şeylerin farkına varır, hayatınızı her gün yeniden yapılandırmak için çaba göstermeye başlarsınız.
 • Kendinizin çok daha iyi farkına varır, kendinizle iyi vakit geçirmeyi öğrenirsiniz.
 • Paranın kıymetini çok daha iyi anlar, hayatınızı sürdürmek için harcamalarınıza dikkat etmeye başlarsınız.
 • Sorumluluk almanın önemini öğrenir, limitlerinizi zorlarsınız.
 • Aldığınız kararların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini ve sizi nasıl etkileyebileceğini ölçüp tartar, daha mantıklı kararlar alırsınız.
 • Başkalarını suçlamanın ve devamlı şikâyet etmenin anlamsızlığını kavrar, kendi davranış ve söylemlerinizin sonuçlarıyla yüzleşirsiniz.
 • Hayatın getirdiği kaçınılmaz zorlukların tek başınıza üstesinden gelmeyi öğrenir, diğer insanlara göre daha fazla tecrübe ve bilinç geliştirirsiniz.

Seni öldürmeyen acı güçlendirir.

Friedrich Nietzsche

TEHDİTLER

 • Herhangi bir sorun yaşadığınızda, yanına gidip ağlayabileceğiniz aileniz artık uzaktadır.
 • Akşamları eve girdiğinizde, güzel yemek kokuları alamazsınız.
 • Yalnız yaşamanın cebinize verdiği zarar da ağırdır. Her şeyden tasarruf yapmak zorunda kalırsınız. (Giderleriniz daima gelirlerinizden fazladır.)
 • Kabus görüp sıçrayarak uyandığınızda, hemen sarılıp güvende hissedebileceğiniz birisi yoktur evde.
 • Asla tek kişilik yemek yapamazsınız. Yaptığınız yemeği üç gün yemek zorunda kalırsınız. (Tek kişilik yemek yapmak dünyanın en zor şeylerinden biridir. Hiçbir zaman ayarı tutturamazsınız ve yaptığınız bir kazan yemeği günlerce yemek zorunda kalırsınız.)
 • Bir süre sonra tamir işlerine de tek başınıza yetişmeyi öğrenirsiniz. (Yalnız yaşamak, babasının prensesi kızları, birden Halit ustaya çevirir. Bir bakmışsınız musluk tamiri, priz tamiri, hepsi sizden soruluyor.)
 • Hasta olduğunuz zaman size çorba yapacak, bıçağın ucuna meyve takıp size uzatacak kimse yoktur. (Şöyle bol limonlu tavuk suyuna bir çorba yapan, üstünüze battaniye örten, taze portakal suyu sıkan bir insan olsa fena olmazdı ama yok! : ( )
 • Ufak tefek seslerden bile korktuğunuz, kapının arkasındaki montu canavar sandığınız geceler çoğalır. (Artık yapacak bir şey yok. Elinize bir bıçak alıp evin tüm odalarını tek tek gezeceksiniz!)
 • Yalnızlığa ve sakinliğe çok fazla alıştığınız için, ailenizin ya da arkadaşlarınızın evi size çok gürültülü ve çekilmez gelmeye başlar.
 • Aldığınız sebzeler, meyveler, yaptığınız yemekler bozulup küflenir. Her şeyi sayıyla almak zorundasınızdır.
 • Elbise fermuarı çekmenize yardım edecek, sırtınızı kaşıyacak, bilekliğinizi takacak kimseniz yoktur.
 • Kendiniz dışında kimseye karşı bir sorumluluğunuz olmadığı için eviniz çoğu zaman dağınıktır. (Bulaşıkları yarın yıkasam da olur, şimdi dışarı çıkayım temizliği haftaya yaparım derken bir bakmışsınız ev çöp eve dönüşmüş.)
 • Duvarlar üstünüze üstünüze gelir, sürekli dışarı çıkmak istersiniz.

Üniversiteyi kazanıp aile evinden uçma ya da iş bulup ayrı eve çıkma zamanınız gelmiş, yalnız bir hayat kurma ve evde tek yaşama planları yapıyor olabilirsiniz. Vereceğim tüm tavsiyeleri dikkatle okuyun. Bana rehberlik eden olmadı. Bu konuda bilinç geliştirmeden bu yaşam biçimine adım atarsanız telafisi mümkün olmayan zararlar görebilirsiniz. Ben yandım başkası yansın istemem. Bu süreçte kendini doğru yönlendirmen, yaşama ihtimalinin yüksek olduğu olumsuzluklara karşı hazırlıklı olman ve bunlarla kolayca başa çıkabilmeyi öğrenmen için bu yazıdaki stratejileri uygulayabilirsin.

ERKEN KALKIN

Geceleri ayakta olup gündüz vakitlerini geç kalkarak kaçırırsanız insanlarla daha az ilişki ve etkileşim kurmak yalnız yaşadığınız için size iyi gelmeyecektir. Bu yüzden erken yatın ve erken kalkın. Size zor gelen işleri sabahtan halletmeye çalışın.

RUTİNLER OLUŞTURUN

Hayatınızın belli bir düzen ve akışta devam etmesi için ev temizliğinden kişisel bakıma kadar yapmanız gereken tüm rutinlerinizi belirleyin. Sitemizde yer alan, bu konuda hazırlanmış rutin kartlarından faydalanabilirsiniz.

BÖL, PARÇALA VE YÖNET

Yapılacak işleri erteleme, yarım bırakma, tembellik ve atalet hastalığından kurtulmak için bu yöntemi kullanın.

İKİ İŞİ AYNI ANDA YAPIN

Zamanı daha verimli kullanmak adına bu yöntemi uygulayın. İşlerden biri bedensel diğeri zihinsel olabilir mesela. Spor yaparken bir şeyler dinlemek gibi. Hem zamandan tasarruf edin hem de keyifli vakit geçirin.

KÜÇÜK MOLALAR VERİN

Pomodoro tekniğini hayatınızda kullanın. İşleri bir an önce bitirmek ve sonuca ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Ancak aralıksız çalışmak sizi bıktırabilir ve canının sıkılmasına dolayısıyla işi yarım bırakmanıza neden olabilir. Bu yüzden bir iş yaparken küçük molalar vermeniz iyi olacaktır. Bu aralarda kendinizi iyi hissettirecek (kahve içmek gibi) şeyler yapın.

NEFESİNİZİ KONTROL EDİN

Kendimi düşüncelere ve işlere öyle kaptırıyorum ki bazen nefes almayı unutuyorum. Bu yüzden nefes alış verişlerinizi kontrol edin. Nefes egzersizi yaparak gevşeyin ve rahatlayın.

AŞIRI DÜŞÜNME BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN

Yalnızlığın kendi kendinize iletişim (Bu konu ile alakalı bir yazı serisi gelecek. Hazır olun!) ve yeni fikirler bulma becerinizi geliştireceğinden şüphe yok. Ancak bu süreçte düşüncelerinizi doğru yönlendirmeye dikkat edin. Takıntılı/ tekrarlayıcı bir şekilde düşündüğünüz şeyler varsa onları fark edin. Zihninizi yönetmekte zorlanıyorsanız mutlaka yardım almaktan çekinmeyin. Aklımızdan bir çok düşünce geçer. Normal olarak bu düşüncelerin akması doğaldır. Zor zamanlarda genelde bir ya da bir kaç düşünceye saplanır kalırız. Hep aynı düşünce yapısı çevresinde döner dururuz, bu da tabi ki bizde negatif duygulara neden olur. Ya da duyguların ortaya çıkardığı olumsuz düşüncelerin çevresinde dolanırız. Düşünceler mi duyguları oluşturuyor yoksa duygular mı düşünceleri oluşturuyor? Bu tartışma uzar gider ama gerçek olan düşüncelerimize daha yakından anlamaya çalışan bir merak ile bakarsak kaynağı daha sağlıklı görebiliriz. Böyle zamanlarda aklımızdan çıkmayan düşünceleri tek tek ele alıp aşağıdaki soruları sormak çok yerinde olacaktır.

– Bu düşünce doğru mu?

– Bu düşüncenin kesinlikle doğru olduğunu bilebilir misiniz?

– Bu düşünceye inandığınız zaman nasıl tepki veriyorsunuz, sizde neler oluyor?

– Bu düşünce olmadan siz nasıl biri olurdunuz?

YAZIN

Düşünce ve duyguları kağıda dökmek çok rahatlatıcı bir süreçtir. Kafanızı toplamak ve boşaltmak için “Brain Dump” yöntemini uygulayabilirsiniz.

Mesleki Kariyerinde Daha Üretken ve Başarılı Olmak İçin Profesyonel Yaşam Alanlarını Gözden Geçir | Brain Dump – 2

Daha Sakin ve Üretken Bir Beyin İçin Kişisel Yaşam Alanlarını Gözden Geçir | Brain Dump – 1

PANİK YOK

Farkında olmadığınız ve nedenini bilmediğiniz korku/ kaygı halleri yaşayabilir, aniden paniğe kapılabilirsiniz. Evinizi en güvenli ve korunaklı alan olarak görüp kendinizi eve kapatabilirsiniz. Endişeliyim diye endişe etmeyin. Kötü hissetmemiz, endişe duymamız aslında hayatımızın bir parçası. Bu tür hislerinizi kontrol etmeye çalışmayın, hatta kendinize şu anda endişe duymanın normal olduğunu hatırlatın. Acı, nefret, kayıp, üzüntü, öfke hissetmek için kendinize izin verin. Duygularımızdan kaçmak değil, durup yüzleşmek ve bize verdikleri mesajları dinlemek önemli. Duygularınız hakkında konuşun, onları sanat yolu ile ifade edin, yazı yazın, ağlayın.

KAPIYI KİLİTLEYİN

Evden çıkmadan ve gece yatmadan önce mutlaka kapıyı kilitleyin. Kendinizi daha güvende hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

HAREKET EDİN

Ruhsal bozuklukların çoğu pasifleşme sonucunda ortaya çıkıyor. Ruh-zihin-beden dengenizi korumak için bir şeyler yapmanız ve ileriye doğru adım atmanız gerekiyor. Hareket etmek için kendinize alan, ortam ve vakit ayarlayın. Hareket ederken de anda kalmaya odaklanın. Ne geçmişi ne geleceği düşünün. Şimdiyi yaşayın.

DESTEK ALIN

Bu süreçte destek almak çok önemli. Benim en az yaptığım şeydi. Hayatta her zaman güçlü durmaya çalıştım ve yardım veren olmayı tercih ettim. Fakat bu düşünce insana çok zarar veriyor. O yüzden esnek olun. Sınırlarınıza saygı duyun. Kendiniz fazla zorlamayın. Ailenizden, yakın arkadaşlarınızdan ve uzmanlardan destek almaktan çekinmeyin. Misafirliğe gidin ve aile ortamlarında bulunun. Görüntülü konuşun. Sosyal medya yoluyla irtibat kurun. Ancak vaktinizin büyük bir kısmını burada öldürmeyin. Hatta destek gruplarına dahi katılabilirsiniz. Araştırın mutlaka bulacaksınız. Sizinle aynı derdi yaşayan, hisseden insanlarla birlikte olmak için harekete geçin. Paylaşmak, konuşmak her zaman iyi gelir.

AKILCI İLAÇ KULLANIN

Ağrı kesici, duygu durum düzenleyici veya depresyon giderici (antidepresan) kullanmanız gereken durumlarda bilinçli ilaç kullanın. Hiç kullanmam demeyin! Kendinize haksızlık etmeyin!

Toplumca Kabul Gören Ağrı Kesici İlaç Çözümleri

KENDİNİZE YATIRIM YAPIN

Bunun anlamı sağlıklı beslenin, yeni şeyler öğrenin ve deneyimler kazanın. Youtube videosu izleyebilir, podcast ya da TEDx TALKS dinleyebilir, online kurs alabilir, yeni bir hobi edinebilir, turlara katılabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

EVCİL HAYVAN BULUN

İsterseniz sokaktan, isterseniz hayvan barınağından, isterseniz pet shoptan kendinize evcil bir hayvan bulmak size iyi gelecektir. Aradaki arkadaşlıktan iki tarafın da yüksek yarar göreceği kesin.

MÜZİK DİNLEMEYİ ABARTMAYIN

Ne kadar çok müzik o kadar yoğun duygular anlamına gelir. Duygular sizi güdüleyeceği için enerjinizi atmanız gerekecek. Artık dans mı edersiniz, yürüyüş mü yaparsınız size kalmış.

DUYGUSAL YEMENİN ÖNÜNE GEÇİN

Yalnız yaşamak bir süre sonra tat alma duyunuzun keskinleşmesine neden olabileceği gibi iştahınızın artmasına ya da gitmesine de neden olabilir. Benim dönemsel değişiyor. Sorunlarınızla ve stresle başa çıkmak için kendinizi yemeğe vermeyin. Yemek yemeyi bir çözüm yolu olarak görmeyin. Yeme isteğinizi kontrol altına alın. Haftalık bir yemek planı ve alışveriş listesi yapın. İsterseniz markete günlük de gidebilirsiniz. Bu süreci daha keyifli hale getirmek için yeni yemek tarifleri deneyebilir ve farklı yemek sunumları ile kendinizi şaşırtabilirsiniz. Lütfen tek kişilik yemek yapma konusunda ölçüye dikkat edin!

EVLENMEK ÇÖZÜM MÜ?

Bu süreçte evlilik programları izlememenizi ve evli arkadaşlarınızla fazla takılmamanızı öneririm. Bunun size çok iyi geleceğini düşünmüyorum. Gene de siz bilirsiniz. Evli bayanlar özgür olmak isterken bekar/ yalnız yaşayan bayanlar keşke evli olsaydım diye düşünebiliyor. Evlenmeye karar verdiyseniz bekar arkadaşlarınıza destek olabilirsiniz. Bir yaştan sonra evlilik konusunda çok seçici oluyor insan. Bu konuda çok dertliyim. 100 erkekten 99 unu ufak tefek nedenlerle reddetmekten dolayı kendime kızıyorum bazen. Bir yandan da kararlarıma güveniyorum. Size tavsiyem kendiniz için en doğru insanı bulana kadar yalnızlığın tadını çıkarın. Evlenip çocuk sahibi olmak gerçekleşmesini istediğim en büyük hayalimdi. Nasip olmadı. Önceden çok üzülüyordum bu konuda. Şimdi iyi ki acele etmemişim diyorum. Çevremden bu konuda baskı yapanlar oluyor. “Ebru evlen artık!, Ne zaman evleneceksin?, Yalnız hayat sürer mi? Evlenmeyi düşünmüyor musun? İsteyenler olmuyor mu?” Bizim de alnımıza birini yazmıştır herhalde yüce Rabbim. Kabul edeceğim erkeğin en iyisi olacağına inanıyorum. Gücümü birleştireceğim erkek beni dengelemeli. Unutmayın evlilik sadakat ve fedakarlık isteyen ölümüne bir ortaklık. Sadece kendinizden değil, eşinizden ve çocuklarınızdan da sorumlu olduğunuz bir yolculuk.

Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı içindir, ya da olmaması gerektiği içindir.

Mevlana

KENDİNİZE İYİ BAKIN

Yalnızlık ile başa çıkmayı başaramazsanız psikolojik çöküntü/ depresyon kaçınılmaz. O yüzden kendinize bakıp özen gösterin. Öz bakımınızı ihmal etmeyin!

KENDİNİZİ ŞIMARTIN

Evet her hafta kendinize bir şey almak bütçenizi zorlayabilir ancak en azından her ay kendinize küçük de olsa bir şey alarak ya da sevdiğiniz bir mekana giderek kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Haftada bir dışarıda yemek yiyin mesela. Kendinize değer verdiğinizi kendinize gösterin.

Kendini Şımartmak İçin Sürpriz Hediye Kutusu | Yatırım Fikirleri

AYNALARI KALDIRIN

Evin her yerine ayna koymayın. Aynalardan korkan biri değilim. Ancak aynalar enerjinizi olumsuz etkileyebilir ve geceleri korkmanıza neden olabilir.

TELEVİZYONU AÇIN

Sürekli TV izleyin demiyorum ama evde ses olması iyi geliyor. Eve gelince ilk iş olarak (izlemeseniz de) televizyonu açın. Elbette kumandanıza sahip çıkın. Dizi, film izlemek yerine yararlı programlar ve belgeseller izlemek kendinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Ama yok ben dizi ya da film izleyeceğim diyorsanız internetten hangi kanalda ne var bakıp ona göre bir tercih yapabilir ve haftada 2-3 gün sinema gecesi yapabilirsiniz. Netflix de izleyebilirsiniz. (Ben belgeselleri daha çok seviyorum. DMAX, History, Discovery Channel ve TRT Belgesel kanallarını öneririm.) Film izlemeyi daha keyifli hale getirmek için lambaları söndürün, kokulu mum yakın ve battaniyeyi üstünüze çekin. Haberleri takip edin ancak buna daha az zaman ayırın. Biliyorum çok merak ediyoruz ne oldu, ne olmuş, nasıl olmuş. Yalnızlık sizi daha duygusal biri haline getirecek. Bu yüzden haberlerin sizi olumsuz etkilemesine ve manipüle etmesine izin vermeyin.

TELEFON OYUNU OYNAYIN

Kafanızı dağıtmak ve biraz eğlenmek için diğer insanlarla etkileşim kurabileceğiniz telefon oyunları oynamanızı öneririm.

Son olarak yalnız olmadığınızı bilin ve halinize şükredin. Sevgiyle kalın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yalnızlıktan Kurtulma Reçetesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kendinle Baş Başa Kalmak | Ben Zamanı Fikirleri

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı