Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıAlternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriTerapi Yöntemleri

Güzellik Sırları | Kendinin En İyi Versiyonu Haline Gelmek İçin 40 Tavsiye

Atlas Çözüm

Güzellik sırları üzerine yeniden kafa yormaya başladım. Eskiden yüzümü daha çok beğenirdim. Bu yazıyı hazırlarken neyi eksik, neyi fazla yaptığımın farkına vardım. İnsanın kendine dürüst olması gerek. Ki değişim bir an önce başlasın. Güzellik takip edilirse gelişir. Bu konuda da rutinler oluşturmak önemlidir. Kendinizi 10 üzerinden ne kadar beğeniyorsunuz? Kendinize objektif bakabiliyor musunuz? Kusurlarınızın ve noksanlarınızın farkında mısınız? Eksik yönlerinizi fırsata dönüştürmek için neler yapıyorsunuz? Peki aynaya bakıp gerçekle yüzleşmeye hazır mısınız? Değişim sürecinde olumlu sonuçlar alabilmek için önce bu soruları cevaplamalısınız.

Güzelleşmek için kendimize bakıp özen göstermemiz ve meseleye çok yönlü (zihinsel, duygusal, ruhsal, fiziksel v.b) bir bakış açısıyla yaklaşmamız gerek. Bir tarafa fazla ağırlık vermek, diğer tarafı ihmal etmek dengenin bozulmasına dolayısıyla olduğumuzdan, olacağımızdan daha az güzel görünmemize neden olacaktır. Daima bir adım daha ileriye gitmek, daha güzel görünmek, beğenilmek, taktir edilmek ve model alınmak isteriz. Kendimize benzeyenleri beğenme eğiliminde olurken kendimizden daha güzel olduğunu inkar edemediğimiz farklı modellerle karşılaşınca ister istemez içsel çatışma yaşarız. Güzellik sırları sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Güzellik nedir?

Sözlükteki anlamıyla güzellik estetik bir beğeni, duygu, coşku, hoşlanma duygusu uyandıran nitelik anlamlarına gelir. Güzellik, bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren hususiyetidir. Güzellik ruhsal ve bedensel bir bütünlük, canlılık ve doğruluk halidir. Güzellik insanın içinden gelen güçlü bir enerjidir. Güzel düşünceler ve derin duygular insanın hüsnüne yansır. Sireti güzel olanın sureti de güzel olur. Güzelliğe odaklanan, güzelliği çeker. Kendini güzel hisseden ve güzel olduğuna inanan güzeldir. Algısal ve anlamsaldır güzellik. Nasıl ki bir tablo sanatçının ellerinde resmediliyorsa güzellik sırları da onu seyredenler tarafından var edilir. Yalnızca estetik ameliyatlar ve makyajla güzel olacağını zannetmek kendini kandırmaktır. Dış görüntüye özen gösterip iç alemi dağınık bırakmak güzelliğin ruhsal boyutunu ihmal etmektir.

Güzellik Sırları İçin Tavsiyeler

Mükemmeliyetçi bir güzellik anlayışını savunduğumu düşünmeyin. Kendinin en iyi versiyonu haline gelmek, kendinin en güzeli olmak tabiri ilk başta kulağınıza narsistçe gelebilir. Muhakkak kişinin kendini abartılı bir şekilde sevmesi, üstün görmesi ve beğenmesi doğru değil. Bu ifadede asıl kast edilmek istenen kişinin var olan potansiyellerini keşfetmesi ve kendini geliştirmesidir. Güzelliğin ortaya/ açığa çıkmasını sağlamaktır. Daha iyi bir sen için adım atmaktır. Bir tık daha güzel olmak istiyorsak bunun için bir takım zahmetlere katlanmalıyız. Güzellik sırları doğru uygulanmalı. Her ne kadar güzellik göreceli olsa da hâlimizdeki ilerleme ve gerilemeleri yoklayarak güzelliğimizi değerlendirmeliyiz. Güzelliği korumak, güzel kalmak güzel olmaktan daha çok gayret ve özen ister. Önemli olan her geçen gün daha güzele doğru ilerlemek, istikamet sahibi olmaktır. Kendimizde çirkin bulduğumuz yerleri kompleks yaparak kendimizle bütünleşmemiz mümkün değil. Güzellik düzeyimiz kaç olursa olsun kusurlarımızı kabul etmeli ve kendimizi sevmeye başlamalıyız. 

Güzellik zahmetle olur. Anonim

Ahsen-i takvimde (en güzel bir mahiyette ve surette) yaratılan insan kendi fıtratına uygun şekilde davranmadığı taktirde güzellik çizgisinden ayrılır. Güzellik, kimine göre doğuştan, kimine göre sonradan kazanılan bir nitelik. Simetrik, orantılı ve düzgün hatları daha güzel bulma eğiliminde olduğumuz ise değişmez bir gerçek. Peki güzellik göz terazisi ile derecelendirilebilir mi? Aynalar bunu ölçebilir mi? Mutlak bir güzellik anlayışından söz edilebilir mi? Güzellik anlayışı günümüzde çok değişti. Ülkemizde ve Dünyada düzenlenen güzellik yarışmalarında birinci seçilenleri düşünelim. Estetik duyarlılığı yüksek jüri üyelerinin ortak kararı ile belirlenen bu güzeller bile herkesin gözünde aynı değerde değildir. Artık en güzel yüzlü olanı değil gelecek vadeden, yaşam enerjisi yüksek kişileri seçiyorlar…Güzellik sıralaması yapabilmek için güzel olmaya gerek yok. Adil olmak yeterli. Kimin daha güzel, kimin en güzel olduğuna karar vermek ince bir iş.. Size bir TOP10 listesi veremem ama bence Angelina JOLIE ve Türkan ŞORAY bir estetik harikası. Gelin hep birlikte güzellik sırları listemize bakalım.

Güzellik gören gözdedir. Anonim

Kendinizin en iyi versiyonu haline gelmeniz için vereceğim tavsiyeler şunlar:

 1. Güzellik sırları tavsiyesinin başında yaşam tarzı var. Yaşam tarzı değişirse insan da değişir. İnsan güzel yaşarak öyle inanılmaz hallere kavuşur ki, kendini tanıyamaz. Uyuşturucu, alkol ve sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu uzmanlar anlatıyor. Güzelliğini bağımlılıkla mahveden çok fazla insan var.
 2. Ne yerseniz osunuz. Organik, doğal ve çiğ beslenmeye ağırlık verin. İşlem görmemiş, raf ömrü olmayan gıdalar tüketin. Rafine gıdalardan uzak durun! Yaşayan gıdalar vücudu canlandırıyor. Elma, avokado, yumurta, pirinç, orman meyveleri, hurma, kayısı, ayva, limon, yeşil sebzeler, çiğ fındık, çiğ badem, ceviz, zeytinyağı ve baharatlar ölçülü kullanımda güzelleştirdiğine inandığım besinler.
 3. Günde 2-2,5 litre su için. Alkali su vücuttan asidi atarak PH dengesini sağlar. Sabahları ılık limonlu su içerek güne pozitif başlayın. Güzellik sırları içinde su içmek oldukça önemlidir.
 4. Beynimi kaç saat uykuya alıştırdım bilmiyorum ama uykumu alamazsam yüzümün en üst seviyede güzel görünmesini sağlamam imkansız. Öğleden sonra kısa süreli şekerleme yaptıktan sonra yüzümdeki değişme hemen fark ediliyor.  Yeterli uyuyun. Vücudun her anlamda kendini yenilemek için dinlenmeye ihtiyacı var. Saat 22 ve 4 arasında karanlıkta yapacağınız bir uyku vücudunuzun ihtiyacı olan melatoninin salgılanmasını sağlar. Antioksidan ve yaşlanmayı geciktirici bu hormon sayesinde hücreleriniz yenilenir, bağışıklık sisteminiz düzene girer, vücudunuz dinlenir ve biyolojik ritmini ayarlar.
 5. Antioksidanları ve yağları yüzünüze sürdüğünüz kadar yiyin.
 6. Spor yapın terleyin. Bu vücuttan toksinleri ve ölü deriyi atmana yardımcı olur. Ama ten makyajlı spor yapmayın. Spor yaparken yanınıza havlu alın ve terinizi silin.
 7. Aktif olun. Nerde hareket orda bereket demiş büyükler. Açık havada yapacağınız tempolu bir yürüyüş, doğada yapacağınız bir gezinti serotonin ve endorfin seviyesini yükseltir.
 8. Süt ürünlerine dikkat, özellikle genç yaşlarda aşırı yağlılık ve sivilce problemleri çok fazla peynir süt tüketimine bağlı olabilir. Çok fazla şekerli besinler tüketmekte insülin oranınızı yükseleterek androjen hormonunu artırabilir bu hormonda fazla sebum üretiminden sorumludur. Yani gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir.
 9. Saç ürünlerini kullanırken yüzünüze getirmemeye dikkat edin.
 10. Yastık kılıfını 2 günde bir çevirin veya değiştirin.
 11. Nemlendirin ama fazlaya kaçmayın. Bu sivilcelenmeye hatta miliaya bile neden olabilir.
 12. Makyaj fırçalarını haftada bir iyice temizleyin.
 13. Kolajen içeren gıdalar tüketin ve ürünler kullanın. FARMASİ‘den aldığım kolajen takviyesi cildimde inanılmaz değişimler meydana getirdi. Şu an ikinci kutudayım.
 14. Östrojen içeren gıdalar tüketin. Bu hormon metabolizma için yararlı olup kadınlarda da vücut şekillerinin oluşmasında oldukça önemlidir. Östrojen, fibroblast hücrelerinin kolajen ve elastin üretmesine neden olur. Erken yaşlanmayı önler.
 15. E vitamininden zengin gıdalar tüketin ve ürünler kullanın. Gerekirse takviye alın.
 16. Güzellik sırları için takip ve bakım rutini oluşturun. Bununla ilgili bir rutin kartı gelecek.
 17. Cildinizin ihtiyacına göre (nemlendirici, hücre yenileyici, yaşlanma karşıtı, gözenekleri sıkılaştırıcı v.b) daha doğal cilt bakım ürünleri kullanın. (Kimyasal ürünler cildinizin yapısını bozabilir.) Evde kendiniz cilt bakım maskeleri ve kürleri de hazırlayabilirsiniz.
 18. Kandaki oksijen oranını arttırın. Bunun için nefes egzersizi yapabilir, detoks yapabilir, hacamat yaptırabilir ya da sülük taktırabilirsiniz.
 19. Cildinizi ve bedeninizi uyarın. Kan akışını arttırın. Enerji kanallarını açın. Bunun için yeşim taşı roller, iğneli roller v.b aletler kullanabilirsiniz. Yüz yogası yapabilirsiniz. Akapuntur yaptırabilir ya da kendi kendinize E.F.T (Duygulardan Özgürleşme Tekniği) yapabilirsiniz.
 20. Soğuk su ile yıkanın. Soğuk su bedeni uyarır. Sizi hızlıca kendinize getirir. Angelina Jolie’nin güne soğuk duş alarak başlamasına şaşmamak gerek. Banyo yaparken sıcak su ile vücudunuzun yağını, kirini arındırdıktan sonra dayanabileceğiniz soğuklukta su ile duş almanızı şiddetle tavsiye ederim.
 21. Güzel koku kullanmak ruhu mest eder. Duyguları coşturur ve harekete geçirir. İnsana çekicilik katar. Yeşil elma, ylang ylang, sandal ağacı, gül, misk-i amber öz yağlarını kullanmanızı tavsiye edebilirim.
 22. Açlık, sofradan doymadan kalkmak, bir öğünde midenin üçte birini doldurmak, iki öğün yemek (sabah ve akşam), bir öğünü yaptıktan en az beş saat sonra yemek vücut sindirim yerine kendini yenilemekle uğraşacağı için insanı güzelleştirir. Hem çok yemek yağlanmaya, rehavete ve esnemeye sebep olur. Mide sürekli tok olursa suratın zinde görünümü bozulur.
 23. Gergin kaslarınızı gevşetin ve derin nefes egzersizleri yapın. Sağlıklı nefes alıp vermek vücuttaki oksijen oranını arttırır, zihni sakinleştirir ve anda kalarak iç huzuru yakalamanızı sağlar.
 24. Mutlu ve neşeli kadınlar daha güzel görünür. Gülüş bir kadının en değerli silahıdır. Onu ödül gibi kullanmasını bilmelidir. Her zaman gülerseniz anlamını kaybeder. O yüzden mermilerinizi boşa harcamayın. 😉
 25. Acı insanı dönüştürür. En güzel göz ağlayan birinin gözüdür. İnsan güldüğü kadar ağlamasını da bilmelidir. Hüzün, ıstırap bastırılan duyguları özgürleştirerek ve ruhu olgunlaştırarak insanı güzelleştirir. Kendinizi tenhada gözyaşı dökmeye alıştırın.
 26. Aşık olmak güzelleştirir. Aşk duyguları birleştiren ve insanı heycanlandıran büyük bir güçtür. Aşıkken kimyamız baştan ayağa değişir. Salgılanan hormonlar ve ruhsal yükselme insanı güzelleştirir.
 27. Seksin kişiyi güzelleştirdiğini ortaya koyan araştırmalar bulunmaktadır.
 28. Hamilelik ve annelik de güzellik sırları içinde yer almaktadır.
 29. Yapılan iyilikler, hayırlar, hasenatlar insanı güzelleştirir.
 30. Güzel ahlaklı, görgülü ve zarif olun.
 31. Güzellik sırları içinde sade ve doğal olmakta var. Dikkati dağıtmayın.
 32. Modaya uymak yerine stil sahibi olun. Şık ve zarif görünmeye çalışın. Size yakışan, sizi anlatan kılık kıyafet ve ayakkabıları giyin. Olumlu bir izlenim ve etki bırakmaya çalışın insanlar üzerinde. Kişisel imajınız farkınızı ortaya koysun.
 33. Güzel düşünen, güzel görür. Güzel gören de yaşamın tadına varır.
 34. Aklınızı keşfedin. Okuyun, araştırın, yazın ve konuşarak da kendinizi ifade edin. Psikoloji okumanın insanı güzelleştirdiğini söyleyebilirim. Sürekli ruhsal analiz ile uğraşmak ve insanlarla etkileşime girmek spiritüel açıdan geliştiriyor.
 35. Yeni fikirler yeni hücrelerin oluşumu ve hareketi anlamına gelir. Bu da daha genç görünmenin sırlarındandır. 😉
 36. Kendinizden daha güzel bulduğunuz birini model alın. Güzel yüzler üzerine tefekkür edin. Onu bu kadar güzel yapan ne? Resmini bir yere yapıştırın ya da aklınıza getirin. Ona benzemek için güdülendiğinizi fark edeceksiniz.
 37. Zamanı yönetmek, kendini yönetmektir. Anın hakkını ver. Akış oluşturun. İnsan zamanını güzel işler yaparak değerlendirirse hali de güzel olur.
 38. Kalbi arıtmak (kalb-i tasfiye) insanı güzelleştirir. Yüz kalbin aynasıdır. Kalp güzelse, göz de yüz de güzeldir. Nefsi temizlemek (nefs-i tezkiye) de gene insanı güzelleştiren zahmetli bir süreçtir. Nihayetinde nefsin beden üzerinde baskısı azalır ve ruh bedene hakim olur. Ruh özgürlüğe kavuşur. Bedensel hazlardan, nefsin heva ve isteklerinden dönemsel olarak uzaklaşın! (Bu iki saflaştırma çalışmasının yöntem ve usulleri tasavvuf kitaplarında yazmaktadır.)
 39. Kendini şımart, kendine iyi davran, bu herkes için farklı bir şey ifade edebilir, ruh halin ne kadar iyiyse bu cildine yansır.
 40. Unutmayın güzellik sırları insanın yaşama bakışında ve karizmasındadır. Kendinize güvenin ve özgün olun. Çevrenizdeki güzellikleri taktir edin ve onlara duyarlı olun.

Güzel günler 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı