Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıAlternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKariyer DanışmanlığıKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriKurumsal DanışmanlıkOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Hayatınızı Değiştirecek 20 Altın Kural

Atlas Çözüm

Hayatın kuramlar ve kurallarla yaşanmadığını bilsem de zamanımı daha iyi yönetmek, yaşam tarzımı iyileştirmek, yeni bir alışkanlık kazanmak ya da kendimi kontrol altına almak istediğimde ölçü ve sınırları belirlemenin olumlu bir sonuca ulaştırdığına inanıyorum.

1 Numaralı Kural

 • 2 haftada 1 kitap oku.
 • Haftada en fazla 1 gün dışarıda yemek ye.
 • Günde en az 1 saat kendi işin için çalış.
 • Seni destekleyen 1 dost bul.
 • En az 1 spor ile uğraş.
 • Haftada 3 gün, başka bir ifade ile 2 günde 1 spor yap.
 • Haftada 1 günü kendine ayır.

8, 8, 8 Kuralı

Gün 24 saatten oluşuyor. İşin uzmanları doğru zaman yönetiminin genel olarak günü tam olarak üçe bölmekten geçtiğini söylüyorlar. Bu durum kişiden kişiye ve hayat tarzına göre değişse de genelde günü 8 saat iş, 8 saat özel yaşam ve 8 saat uyku olarak bölmek en ideal zaman yönetimi planı olarak karşımıza çıkıyor.

5 Saniye Kuralı

5 saniye kuralı ile planlarınızı gerçekleştirin! Yapmak istediğimiz şey aklımıza geldiğinde, eğer 5 saniye içinde harekete geçmezsek, beynimiz bu isteği öldürür. Bu nedenle aklınıza bir iş geldiğinde, beşten geriye doğru sayıp, fiziksel olarak harekete geçin

2 Dakika Kuralı

İki adımda gerçekleştirilebilir.

1.Adım

Eğer bir işi 2 dakika ya da daha kısa sürede yapmanız mümkünse bu işi yapılacaklar listesine yazmayın, not almayın ve hemen yapın. Hedeflerinizi de 2 dakikalık dilimlere ayırarak, her fırsatta bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

2.Adım

Bir alışkanlığı yerleştirmek istiyorsanız o alışkanlığa her gün 2 dakika ayırarak işe başlayın.

5 Saat Kuralı

Günde 1 saatinizi ya da haftada 5 saatinizi başka bir konuya ilginizi dağıtmaksızın yeni bir şeyler öğrenmekle geçirin.

Bu fenomen, aşağıdaki 3 ana konuya odaklanmaktan geçiyor.

1) Okumak
2) Derinlemesine Düşünmek
3) Denemek

2 Gün Kuralı

İki gün kuralı, hedefinizi iki gün üst üste kaçırmama üzerine kurulu bir takip metodudur. Eğer her gün yapmanız gereken bir alışkanlık kazanmaya çalışıyorsanız 1 gün atlayabilirsiniz ama 2 gün üst üste atlayamazsınız bu kurala göre. Saynfeld tekniğini duymuşsunuzdur, “Don’t Break The Chain (Zinciri Kırma)” metodu vardır. Ne yapıyorduk orda, günlerini bir zincir gibi düşün ve her gün onu yap. Yapmazsan, zincir kırılır ve büyü bozulur. Ama günün sonunda hepimiz insanız, konu her gün yapılması gereken bir şeyse, malesef yaşam bu kadar hızlıyken hiç aralıksız bir odağa devam etmek pek mümkün olamayabiliyor. Amacınız iki gün üst üste boş geçmemek. İki tane yanyana çarpı atmamak, yapamadım dememek. Diyelim bir gün bahaneler engellenemez oldu ve yapmadınız, ertesi gün bir yolunu bulup onu yapmak zorundasınız çünkü 2 gün kuralını yıkamazsınız. Ardışık 2 gün boş geçmek yok. Çünkü boş geçerseniz siz iki kareyi yan yana boşa değil, bir ömrü boşa denk getirmiş olacaksınız.

7 Gün Kuralı

Ne zaman bir şeyi satın almak isterseniz acele etmeyin ve karar vermek için kendinize 7 gün süre tanıyın. Büyük olasılıkla almak istediğiniz şeye artık ihtiyaç duymadığınızı hissedeceksiniz.

168 Saat Kuralı

Ne eksik ne de fazla: 168 her birimizin herhangi bir hafta boyunca sahip olduğu toplam saat sayısı. Ultra başarılı insanlarla, başarı skalasında orta seviyede kalanları birbirinden ayıransa bu saatlerde neler yaptıkları oluyor. İnanılmaz derecede başarılı olanlar öyle sıra dışı hayatlar yaşıyorlar ki örneğin Sör Richard Branson, birçok şirketin yönetim kurulunda olmasına rağmen hala uçurtma sörfünde uzmanlaşacak zamanı kendinde bulabiliyor. Bunun aksine, birçoğumuz kariyerlerimize odaklanırken hayatın diğer yönleriyle bütüncül bir denge kuramıyor ve haliyle strese kapılıyoruz.

21 Gün Kuralı

Bir işi alışkanlık haline getirmek için 21 güne ihtiyacınız var. Eğer bir işi 21 gün pes etmeden yapabilirseniz hayat boyu devam ettirme hedefine çok yaklaşmış olursunuz. Örneğin 21 gün aralıksız spora giderseniz, sonrasında spora gitmek artık sizin için bir alışkanlık haline gelmiş olacak. Bir de 21 gün boyunca işten eve gidip hayalleriniz üzerinde çalıştığınızı düşünün. Erteleme sorunundan kurtulmuş olacaksınız. İhtiyacınız olan tek şey 21 günlük motivasyon. Neden şimdi başlamıyorsunuz?                         

90 Gün Kuralı

Bir şeyin yaşam tarzı haline gelmesi için 90 gün sürmesi gerekiyor. Düşünün. 90 gün bir ömür boyu devam edebiliyor.

 • Spor salonuna 90 gün sabrederek git
 • Kitap okumaya 90 gün devam et.      
 • 90 gün sağlıklı beslen.
 • Sana gerekli ne varsa 90 gün tekrarla.

  Tek gereken 90 günlük özveri.

2 Yıl Kuralı

Başladığınız bir işi, bu bir girişim olabilir, yeni bir alışkanlık olabilir… Bunu 1 hafta, 1 ay, 1 yılda bırakmayın. Minimum 2 yıl yapın. En başı, en zorudur. Bir şeye başlayıp para, emek ve zaman verip hemen bırakmayın. 2 yıl devam edin. Sonuç almayı bekleyin.

%10 Kuralı

Eğer yapman gereken şeyi yapmaya gücün yetmiyorsa sadece % 10’unu yaparak başlamayı dene!

 • Spor programın 1 saatse 6 dk yaparak başla!
 • Para biriktirmeye kazancının % 10’u ile başla!
 • Kitap okumaya günde 100 sayfa ile değil 10 sayfa ile başla!
 • Yapman gerekenlerden 10 maddelik bir liste yap ve sadece bir tanesini uygulamaya koyarak başla

Başarılı olma şansınızı tümden öldürmeyin. Mükemmel başlamak zorunda değilsiniz.

90/ 20 Kuralı (Pareto İlkesi)

Pareto Kuralı İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto tarafından geliştirilmiştir. 80/20 kuralı olarak da bilinen Pareto Kuralı “hayatımızdaki sonuçların %80’inin zamanımızın %20’sinde gerçekleştiği, kalan %20’nin ise zamanımızın %80’inde gerçekleştiği” teorisine dayanmaktadır. Pareto kuralını iş dünyasına uyarlayan Richard Koch “80/ 20 Prensibi” ve “80/ 20 Bireyi” kitaplarının yazarıdır. Pek çok örnekle de kural desteklenmektedir. Bazı örnekler:

– İnsanlar başarılarının %80’ini zamanlarının %20’sinde gerçekleştirirler.
– Ürünlerin %20’si cironun %80’ini oluşturur.
– Müşterilerin %20’si satışların %80’inin oluşturur.
– Hammaddelerin %20’si toplam maliyetin %80’ini oluşturur.
– Milli gelirin %80’i toplumun %20’si tarafından elde edilir.
– İlişkilerimizin %20’sinde mutluluğumuzun %80’ini yaşarız.
– Satışların %20’si karın %80’ini sağlar.

Yukarıdaki 80 ve 20’ler büyük kısım ve küçük kısım olarak algılanmalıdır. Yukarıdaki örneklerin gerçekte nasıl olduğu araştırıldığında 70-30, 75-25, 85-15, 90-10 gibi sonuçlar çıkabilir. Şimdi Pareto kuralının zaman yönetiminde nasıl kullanılabileceğine geçelim.

“Pareto Kuralı bize %20’ye odaklan ve öncelik ver” mesajını vermektedir. Çünkü sonucun %80’i buradadır.

 • 90/ 20 oranında çalışmayı deneyin. 20 dakikalık bir ara vermeden önce 90 dakikalık çalışma. Bu beyninizi önümüzdeki 90 dakika boyunca taze olacak şekilde dinlendirecek bir akış durumu yaratacaktır çalışma durumunuzun yüküne göre parçalara ayırabilirsiniz.
 • 90 dakika çalıştıktan sonra 20 dakika ara verin. Beyninizi bir sonraki 90 dakika boyunca yeterince dinlendiren bir akış durumu oluşturacaktır.

95/ 5 Kuralı

Zamanının % 95′ inde; kitap oku, bir iş üzerinde çalış, yeteneklerini geliştir ve geleceğine yatırım yap. Zamanının % 5′ inde; sakinleş ve rahatla, kendine zaman ayır, dizi/ film izle ve oyun oyna.

50/ 30/ 20 Kuralı (Milyonerlerin Kullandığı Yöntem)

 • % 50 İHTİYAÇLAR (market, konut v.b)
 • % 30 İSTEKLER (hobiler, alışveriş, eğlence v.b)
 • % 20 TASARRUFLAR (hedefler, pasif gelir v.b)

25/ 5 Yöntemi

5 yıl içinde başarmak istediğiniz 25 şeyi yazın. En önemli gördüğünüz 5 maddeyi seçin ve gerçekleştirmek için odaklanın.

Pomodoro Tekniği

Herhangi bir konu hakkında uzun uzun çalışmanız gerekiyorsa bu yöntem tam da size göre. Zamanlayıcınızı ayarlayın ve 25 dakika boyunca çalışın. 5 dakika mola verin. Beyninizi kısa bir şekilde dinlendirin. 4 tur tekrarlayın. 4 pomodoroyu tamamladığınızda 30 dakikalık uzun bir mola verin. Bu şekilde istediğiniz kadar pomodoro yapabilirsiniz ama unutmayın, bu teknikte önemli olan çalışma zamanında 25 dakikanızı da işinize yoğunlaştırmanız gerekmekte.

Endowment Effect

Güne güçlü başlayın. Sabahın ilk 30 ila 120 dakikasında belli bir rutine sahip olursanız, günün geri kalanında da zihninizi sabah saatlerinde olduğu kadar dinç tutabilirsiniz. Sabah rutini ve sabah alışkanlıkları size bir ivme kazandırır. İvme ise insan psikolojisinin temel unsurlarından biridir. Sizce şu iki kişiden hangisi daha mutlu ve iyimserdir? Aylık 5000 lira kazanan biri mi, yoksa 6000 lira kazanan biri mi? Aslında cevap net. Eğer 5000 kazanan kişinin bir önceki maaşı 4000 lira ise ve 6000 lira kazanan kişinin maaşı normalde 7000 olmasına rağmen 1000 liralık bir kesintiye maruz kalıyorsa; elbette 5000 lira kazanan kişi daha mutlu ve iyimserdir. Bu duruma “endowment effect” adı verilir ve Daniel Kahneman ile Amos Tversky’nin yaptığı bir araştırmada bulunmuştur. Endowsment effect’e göre, eğer güne olumlu ve verimli başladıysanız, olumlu bir ivme yakaladıysanız günün sonuna kadar bu pozitif durumu sürdürürsünüz. İvme yakalamak için güne küçük bir zaferle başlamak, bu zaferlerin devamının gelmesi için son derece zaruridir. Küçük bir zafer, küçük bir alışkanlık ivme yaratmaya yeterli olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey,  başarı göstermek istediğiniz alanları belirlemek ve bu alanlarda kazanabileceğiniz “küçük zaferleri” tespit etmektir.

Eisenhower Matrisi

Dwight David Eisenhower 1953-1961 yılları arasında iki dönem ABD başkanlığını yapmış bir isim. Eisenhower Matrisi de onun geliştirdiği bir teknik. Çok basit bir mantığı var bu tekniğin. Bir koordinat sistemini 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememiz yardımcı oluyor.

5’te 5 Kuralı

Yaptığınız hatanın veya yaşadığınız olayın 5 yıl sonra bir önemi olmayacaksa, 5 dakikadan fazla üzülmeyin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı