Bireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriKurumsal Danışmanlık

Kontrollü Risk Nedir?

Atlas Çözüm

Kontrollü risk, alınacak riskin hesaplanması ve alınmaya değer olarak görülmesi ile tanımlanabilir. Kişilerin hayatlarında önemli bir yeri olan bu kavram, birçok noktada önümüze çıkmaktadır. Hayatımızın her anında aslında birçok riski göze alıyoruz. Fakat bazı durumlarda aldıklarımız tamamen bizim kontrolümüzde gelişiyor.
Kişisel gelişim konusunda uzman olan doktor Maxwell Maltz, kontrollü risk için şu sözleri kurmuştur: “Başarılı ve başarısız insanların arasındaki fark zeka ile ilgili değildir. Başarılı insan, fikirlerinde iddialı ve alınacak riskin hesaplanabilir olması nedeniyle daha önce çıkar” Dolayısıyla bu noktada kontrollü risk, doğru koşullar altında alınırsa kişinin yaşamında olumlu gelişmelere yol açabilir. Ancak kişi burada hesap ettiği riskleri almayı göze alabiliyorsa sağlıklı bir durum ortaya çıkar. Aksi takdirde risk büyük ve kontrolden çıkar.
Bu noktada hedeflerimize ulaşmak için önümüze çıkan riskleri kontrolümüz altında tutmak oldukça önemlidir. Risk sürecini doğru bir şekilde yönetmeyi öğrenmek ve riskin ortaya çıkmasına neden olan kavramları doğru analiz etmek bize yönetme şansını verecektir. Bugün dünyadaki önemli devletler uzay yarışı içeresindeyseler bunu kontrollü risklere borçludurlar. Özellikle Ruslar ve Amerikalılar, 1960’lı yıllarda uzaya yaptıkları seferlerde bu yönlerini geliştirmişlerdir. Dolayısıyla bugün insanlık hedef olarak önüne Ay’ı değil, kızıl gezegen olan Mars’ı koyuyor. Zaman içerisinde oluşan bilgi birikimi çerçevesinde devletler ve hatta özel şirketler Mars’a gidip, orada keşif yapacak duruma gelmişlerdir.
Risk yönetimi çerçevesinde çalışma yürüttüysek ve alacağımız riskin kontrolümüz dışına çıkmayacağını düşünüyorsak bu noktaya eğilmeliyiz. Bu sayede kendi sınırlarımızı keşfedecek ve gelişmesi gereken yönlere doğru bir şekilde eğilebileceğiz. Özgüven konusunda da büyük gelişim sağlamamıza olanak tanıyan kontrollü risk, kişisel gelişimde önemli bir etki yaratır.
Bugün dünyada önemli hale gelmiş pek çok kişi kontrollü risk sayesinde hayal bile edemeyecekleri noktalara ulaştılar. Risk almamak ve bu şekilde yaşamaya çalışmak hedeflerimize ulaşmak için yeterli değildir. Önemli olan kendimizi güvende hissettiğimiz alandan çıkarak doğru noktada olmayı istemek ve bu noktada kontrolümüz altında olan riski yönetmektir. Bu sayede etki alanımız genişleyecek ve kendimizi keşfedeceğiz.

Freelance Yazar Özkan Köprülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Alışkanlıklar ve Motivasyon Ekseninde Aktivasyon Enerjisi Nedir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu