Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıArabuluculuk YöntemleriBilişsel Nöropsikolojik DanışmanlığıBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriKurumsal DanışmanlıkOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Online Terapi Nedir? Kimlere Uygulanır ve Avantajları Nelerdir?

Atlas Çözüm

Terapi, sağlığı bozulmuş kişileri belli yöntem ve metotlarla yeniden sağlığına kavuşturma işlemidir. Geleneksel olarak bu yöntem farklı tıbbi işlemlerle mümkün olmaktadır. Günümüzde terapi insanların sıklıkla başvurduğu ruhsal bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Şimdilerde ise artık bu tedavi yöntemi online ortama taşındı. Yani insanlar evinden online terapi yapabilecekler. Yeni bir kavram olmasa da yöntemin kullanılması zamanla benimsenmiştir.

Online terapi, uzmanlar tarafından internet aracılığıyla sağlanan bir hizmettir. Kişiler arasında yaygın olarak e – terapi, e – danışmanlık olarak da bilinir. Uzaktan terapi için online randevu alabilirsiniz. Hatta Dünya’nın neresinde olursanız olun, e – terapi veren danışmanınızla görüşme yapmanız mümkündür. E – terapi yapmak isteyenlerin pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden ilki danışmanla – danışan arasındaki mesafedir. Terapilerde özellikle yüz yüze görüşmek önemli olsa da bazen şartlar elvermediğinde teknolojiden faydalanmak gerekiyor. Online randevunun avantajlı olduğu durum yalnızca mesafe ile de sınırlı değil tabi…

Çekincesi bulunan insanlar, reel ortamda terapi almak istemeyebilir. Kendilerini rahat hissetmedikleri için uzaktan terapi yöntemi daha mantıklı gelebilir. Günümüzde temas etmeden bir şeylerin yapılabilmesi insanların daha fazla özgüven kazanmasını da sağlayabilir. Peki online terapi nedir? Terapinin kullanıldığı yöntemler nelerdir? Şimdi bu sorulara yanıt verelim.

e terapi

Online Terapi Nedir?

Online terapi, profesyonel bir şekilde dijital ortamda ruh sağlığı hizmetinin verildiği metottur. Buradaki hizmet yazılı ya da görüntülü şekilde gerçekleşir. Dijital ortamda sağlık hizmetlerinin verilmesi e – sağlık adı altında başlamıştır. Elbette fiziksel tedavi yöntemleri online şekilde olamaz. İnternet üzerinden sağlık konusu daha çok ruhsal konuları kapsamaktadır. Her sağlık hizmetini internet üzerinden almak mümkün değildir.

Terapi de iki farklı yöntem kullanılır. Kimyasal ve fiziksel yöntemlerdir. Bunlarda kendi içinde farklı yöntemlere sahiptir. Kimyasal yöntem dediğimiz aklımıza direkt olarak ilaç tedavileri gelmektedir. Aslında ilaç tedavisi en son uygulanması gereken yöntem olarak tercih edilmektedir. Fiziksel yöntemlerin içinde ise; mekanoterapi, fototerapi, radyoterapi, aromaterapi, hidroterapi, termoterapi ve mekanoterapi yer alır.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur? 

Online terapi herkese açık kapı bırakıyor gibi gözükse de aslında sağlıklı iletişim için yüz yüze görüşmeler uygundur. E – terapi yalnızca zorunda kalındığında tercih edilmelidir. Bu sebeple online terapi kimler için uygundur? Başlığı altında inceleme yapmak istedik. Şimdi bu soruya madde madde cevap verelim. 

 • Online kişi kendini ifşa etmemiş olacağını düşünür. Anonim kalmak fikri daha cazip geliyorsa, kişi sanal terapi talep edebilir. 
 • Online terapi, internette fazla vakit geçiren gençlerin ilgi odağındadır. 
 • Esnek saat sebebiyle bazı danışanlar sanal terapide karar kılabilir. 
 • Terapiye nasıl yetişirim? Derdinde olanlar, bulunduğu yerden terapi merkezine ulaşımın olmadığı kişiler için online terapi uygundur. 
 • Çocuğumu kime bırakacağım? Diye düşünenlerin yardımına yine online terapi yetişir. 
 • Agorafobi denilen rahatsızlığa sahip bireyler için de online terapi önerilmektedir. Nadiren de olsa bu hastalar için terapistler evlere gidebilmektedir. Seçim yaptığınız terapi merkezinden konu hakkında bilgi alabilirsiniz. 
 • Düzenli olarak gidilen terapiste uzak bir noktaya taşınıldıysa e – terapi sayesinde seanslar düzenlenebilir. 
 • Göçmenler için online terapi müthiş bir kurtarıcıdır. Ülkesinden ayrılmış olup kendi dilinde psikoterapist arayan kişiler için sanal terapi, büyük kolaylık sağlar. Bazı göçmenler bulundukları yerin dilini anlasalar bile kendi ülkelerindeki terapistlerin onları daha iyi anlayacağını düşünerek de online terapiye başvurabilirler.

e - terapi

E-Terapi Kimler İçin Uygun Değildir? 

Online terapinin de uygun olmadığı kişiler vardır. Zaman açısından oldukça faydalı gibi görünse de bazı danışanların yüz yüze terapiye ihtiyaçları vardır ve sorunlarının sanal ortamda çözülmesi neredeyse imkansızdır. E- terapi kimler için uygun değildir? Sorusuna daha detaylı bilgi verelim. 

 • Sağlık problemi sebebiyle kendisine zarar vermeye meyilli olan danışanlar 
 • Halüsinasyon ve sanrı gören kişiler 
 • İntihar etme düşüncesi içinde olanlar 
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı için terapi görmek zorundakiler için online terapi uygun değildir.

Alkol ve uyuşturucu bağımlıları için online tedavinin uygun olmama sebepleri şu şekildedir: 

 • Terapist danışanı yakından gözlemleyemediği için alkolün etkisi altında olup olmadığını anlayamaz.
 • Alkol etkisi altındaki kişilerin uzun ve kopuk yazma eğilimleri vardır. 
 • Terapist yakın iletişim kuramadığı danışanına alkolün etkisi altında olup olmadığını sorarsa terapi sürecine zarar verebilir.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir? 

 • Psikoterapi aldığının duyulmasını istemeyen kişiler için online terapi iyi bir alternatiftir. 
 • Bulunduğu yerden başka bir yere taşınan kişilere terapist değiştirmek zor gelebilir. Böyle durumlarda aynı terapistle online olarak iletişim kurulabilir. 
 • Terapistiyle yüz yüze görüşmekten çekinen kişiler için e – terapi çözüm olacaktır. 
 • Bulundukları çevrede yahut ülkede bütçelerine uygun psikoterapist bulamayan kişiler mesafe önemsiz olmaksızın istedikleri terapistle görüşme sağlayabilirler. 
 • Terapi almak isteyen kişi bulunduğu ülkede yabancıysa anadilini bilen bir terapistle görüşme sağlamak için online randevu alabilir. 
 • Terapist kendisine yöneltilen bir soruyu yahut çözmesi gereken sorunu mail yoluyla danışanına iletecekse, daha geniş zaman diliminde düşünerek cevap verme şansı elde eder. 
 • Göz teması kurmanın sakıncalı olduğunu düşünen kültürler vardır. Online terapi bu aşamada fayda sağlayacaktır. 

Online Terapinin Dezavantajları Nelerdir? 

 • Sağlıklı iletişim için göz teması son derece önemlidir. Psikoterapi seanslarında da göz kontağı kurulmasına özen gösterilir. Göz teması kurulmaması iletişimin verimini düşürebilir. 
 • Terapide, danışan ve terapistin yalnız konuşmalarını gerektirecek detaylar olabilir. Sanal ortamda terapistin danışanın yanında birinin olup olmadığını anlaması zordur. Ebeveynlerin, eşlerin veya ortamdakilerin terapiye müdahale etmeleri ve dinlemeleri tedaviden alınan verimi düşürecektir. 
 • Online terapi henüz çok yeni hayatımıza girmeye başladı. Olumlu sonuç alınıp alınmadığı konusunda net konuşmak doğru olmayacaktır. Yüzde yüz etkin bir tedavi süreci olacağı da henüz savunulamaz. 
 • E – terapi için araştırdığınız terapist başka bir ülkedeyse uzmanlık eğitiminden emin olmanız zordur. Çünkü bir ülkede lisansı olan terapistin diğer ülkede hizmet verme durumu vardır. 
 • Yalnızca danışanlar için değil, terapistler için de dezavantajlar vardır. Yurtdışındaki hastalarına hizmet veren kimi terapistler vergi kaçırabiliyorlar. 
 • Bazı psikoterapistler bilgilerini sanal ortamda aktarmakta güçlük yaşayabilirler. Bu da tedavinin aksamasına sebep olacaktır. 
 • Sanal terapide danışana müdahale etmek imkansızdır. Yüz yüze seanslarda terapist danışanının ortamı terketmek istediğini anlayabilir. Duruma buna göre müdahale edebilir.
 • Sosyalleşmekten bir haber olan danışanların yüz yüze terapiler için zorunlu olarak dışarı çıkmaları gerekecektir. Online terapi,  hastaların eve kapanmasına sebep olur. 

terapi

Online Terapi Ücretleri 

Psikoterapi seanslarının ücretleri başvurulan terapiye göre değişiklik gösterebilir. Online terapi fiyatları içi kesin konuşmak yanlıştır. Normal terapi ile hemen hemen aynı ücretlendirme yapılsa da kimi zaman küçük bir miktar düşük de olabilir. Online terapinin mesafe tanımadığı gerçektir. Bulunulan ülkede psikoterapi seanslarının ücreti danışana pahalı geliyorsa başka bir ülkeyi tercih ederek online terapiye yönlendirilmelidir.

Avrupa’da sigorta şirketlerinin psikolojik destek hizmetlerini karşılamadığı görülür. Çünkü sanal ortamda verilen hizmetlerin gerçek olup olmadığını ispatlamak zordur. Online terapi ücretini öğrenmek için randevu aldığınız sektere sormak, kliniğin danışmanından yardım almak yeterli olacaktır. Web üzerinden alınan desteğin çoğu e-klinikler tarafından yürütüldüğü için hizmetten önce ücretin talep edilmesi normaldir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız elektronik fatura talep edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu