Bireysel Koçluk ve DanışmanlıkKariyer DanışmanlığıKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Öz İletişimin İyileştirici ve Dönüştürücü Gücü Projesi: Öfke Kontrolü – 6

Atlas Çözüm

Öfke duygusu genel olarak kişinin bir adaletsizlik, kendine yönelik bir saldırı ya da herhangi bir işi yapmasına engel oluşturması sırasında sinir harbi ile ortaya çıkan bir durumdur. Öfke genel olarak doyurulmamış istek durumlarında istenmeyen neticelere ve karşılanmayan ihtiyaçlara karşılık verilen duygusal tepki olarak ifade edilmektedir. Öfkenin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar; incinme, reddedilme, aşağılanma, hayal kırıklığı, kızgınlık, takdir edilmeme duygusu, utanma ve korku olabilmektedir (Ünal ve Bilge., 2005).

Öfke her insanda meydana gelebilecek, evrensel olarak herkesin yaşadığı ve kişiler arası iletişimde her zaman yer bulan bir duygu durumudur. Ancak öfke, kontrolden çıkma, yıkıcı davranış biçimleri sergileme, saldırgan ve tahrip edici tepkilere dönüşmesi bakımından tehlike potansiyeli olan bir duygu durumudur. Öfkeyi tetikleyici birtakım olaylar vardır. Bunlar; bazı kişilerin yapmış oldukları davranışlar, trafik yoğunlukları, kişiyi bekletme gecikme olabildiği gibi kişinin iç dünyasında hisleri, ruh hali, düşünceleri ve davranışları ile de oluşabilmektedir (Ünal ve Bilge., 2005).

Öfke durumunda vücudumuzda birtakım değişikliklerin olduğunu görmekteyiz. Vücut ve zihin savaş kaç tepkisine hazırlanır. Nefes alıp verme ve kalp atım hızı hızlanır. Stres ve gerginlik dönemi başlar, adrenalin salgısının arttığı görülür. Öfke duygusu, kıskançlık nefret duygularını da beraberinde getirmektedir. Öfke duygusu her ne kadar insani bir duygu olarak değerlendirilirse de geri dönülemez ve ceza gerektiren sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple; insanlara öfke kontrol eğitimleri ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır (Ünal ve Bilge., 2005).

Öfke kontrolü ile ilgili yapılan birçok akademik çalışmanın yanında psikolojik destek eğitimleri de verilmektedir. Sebebi kişinin öfkeye eğilim gösteren davranışlarını besleyen çevresel niteliklerin değiştirilmesi, kişiye uygun davranışların kazandırılması, kişinin düşmanca ve nefretle yaklaşım gösterme durumunun azaltılması, ya da durdurulması, öfkenin kaynaklarını ve nedenlerinin kaydedilmesinin sağlanması ve bu durumlara karşı daha kontrollü tepkiler vermesinin sağlanması, saldırgan davranışlarının mizah tekniği ve espri yoluyla daha az tepki verilmesi hedeflenmektedir. Kişi öfkelendiği durumda kendisi ile olumlu iç konuşma gerçekleştirerek kendini sakinleştirebilmesi gerekmektedir. Kendisiyle sakinleştirici ifadeler içinde konuşabilmesi için psikolojik yardım alması gerekli olmaktadır (Ünal ve Bilge., 2005).

Öfke krizleri esnasında yapılabilecek etkinlikler aşağıda sırasıyla ifade edilmiştir (Ünal ve Bilge., 2005);

  • Kişi öncelikle öfkelendiği olay karşısında bunun geçebileceğini ve alternatif bir çözümün olabileceğini kendine içten içten hatırlatmalıdır.
  • Kişi öfkeleneceğini hissettiği anda konuyu kapatmalı ya da o ortamdan uzaklaşmalıdır.
  • Öfkeye neden olan konunun düşünülmesi için kendine ve karşısındaki olaya ya da kişiye zaman ayırmalıdır.
  • Mizah duygusunu geliştirici aktiviteler yapılmalıdır.
  • Bol spor ve egzersiz çalışmaları, kişinin daha sakin bir yapıda olmasını sağlamaktadır.
  • Derin nefes alarak kişi öfke kontrol mekanizmalarını devreye sokabilmektedir.
  • Kişi aynı zamanda öfke kontrolü sağlama noktasında aklını başka aktivitelere yönlendirerek de bu durumdan kurtulabilmektedir.

Öfke kontrol yöntemlerinde en sık kullanılan teknik kaplumbağa tekniği olarak ifade edilmektedir. Kaplumbağa tekniği aşağıda şematize edilmiştir.

Şekil: Öfke Kontrolünde Kaplumbağa Tekniği Uygulaması

  • “Öz İletişimin İyileştirici ve Dönüştürücü Gücü” şahsım tarafından yürütülmüş ve koordine edilmiş içsel farkındalığı arttırmayı amaçlayan teorik bir projedir. 2 aylık bir süre zarfında küçük ama güçlü bir ekibin iş birliği içinde çalışmasının sonucunda ortaya çıkmış çok değerli bir yapıttır. Projenin fikir, araştırma ve hazırlık aşaması daha uzun sürelidir. İlk kez burada yayımlanmış olup ticari ya da kişisel amaçlarla paylaşılamaz, kopyalanamaz, tekrar düzenlenerek kullanılamaz ve saklanamaz. Kesinkes izin istemeyin ve teklif dahi etmeyin. Her Hakkı Saklıdır!

MUTLAKA OKUYUN: Öz İletişimin İyileştirici ve Dönüştürücü Gücü Projesi: Bilişsel Yaklaşım – 5

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu