Alternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Ruh Sağlığında Regrese Olmak

Atlas Çözüm

Daha önce hiç regrese olmak ya da regresyon hakkında bir şey duydunuz mu? Regrese hakkında bir bilginiz var mı ya da bu kavramı ne kadar biliyorsunuz? Kulaktan dolma mı? Yoksa hiç alakanız yok mu? 

Genellikle insanların başına bir şey geldiği zaman araştırma yaparlar. Bir sıkıntısı veya hastalığı olduğunda bireyler araştırır ve bilgi alır. Örneğin daha önce hiç nezle olmayan biri hastalıkla ilgili bir araştırma yapmaz. Tedavi yöntemlerine ya da nezleye sebep olan durumlara bakmaz. 

Hastalık üzerinde örnek vermiş olsak da iş hayatında ya da günlük yaşantımızda da ihtiyacımız olan şeylerin kavramına ve bilgisine bakarız. Diğer türlü düşündüğümüzde zorunlu olmadıkça sadece öğrenmek için merak etmeyiz. Belli başlı bilgileri bilmek insanın işine gelir. Konumuza dönecek olursak, regrese nedir? Ve nasıl görülür? Sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi konuları merak ediyorsunuzdur. Tüm bu sorulara yanıt bulacağınız detaylı bir yazıyla sizleri karşılıyoruz. 

Regrese Nedir? 

Regrese kelimesi birçok farklı anlamda kullanılmaktadır. Kelime asıl olarak regresyon olarak da bilinmektedir. Bizler regresyonun tıpta ve psikolojik anlamını sizlere anlatacağız. Regresyonun diğer bir sağlıktaki yeri gerilemedir. Kişinin zor bir durumla karşılaşma anında, anlık ya da belli bir olgunluk düzeyinde davranışsal karşılıklara denir. Tıp terimindeki sözcük karşılığı ise şu şekildedir: 

‘’Bir hastalık belirtisinin azalması ya da gerilemesi’’ 

Gerileme, bireylerin erken dönemde ya da çocukluk anlarındaki davranış hallerini gösterme olarak da tanımlanabilir. Yani regrese olmak çocukça davranış sergilemek şeklinde de bakılabilir. Kişi her ne kadar yetişkin bir çağa gelmiş olsa da yaptığı davranışlar çocukça olabilir. Bu dönemler gerileme hali gibi tanımlanır. Olayı bir örnekle açıklayarak basitleştirelim. Çocuk yaşta biri kendi başına uyuyamaz. Aynı durum yetişkin kişilerde de yaşanabilir. Hastalıklarda ya da herhangi bir psikolojik durumlarda yetişkin kendi başına uyuyamaz.

regrese

Erişkin Kişilerde Neden Rergese Görülür? 

İnsan ne kadar büyüse de çocukluk hallerini değiştirmez. Yetişkinler belli bir yaşa gelse de içinde çocuksal duygular yer alır. Herkesin belli bir çocukluk döneminden geçmesi, bu duygular içinden çıkmayı zorlaştırabiliyor. Ancak toplumun içinde çocukluk duyguları fazla yaşanmaz. İnsanlar daha çok iç dünyada gerileme olarak çocukluk dünyalarına dönerler. 

Yalnızlık, insanları daha geriye götürebiliyor ve çocukluk duyguları ön plana çıkarıyor. İnsanın bilinçaltına yerleşen bastırılmış duygular yeniden ortaya çıkabiliyor. Haksızlığa gelememe, alıngan, takıntılı, küsen, sorunlardan kaçan ve karar verme becerisinin zayıf olması gibi durumlarla özetlenebilir. 

Kısacası erişkin kişinin yaşadığı duygusal bağlar, çocukluk dönemine gitmesine neden olmaktadır. Eskiye doğru gerileme yaşanmaktadır. Birden farklı nedenler ya da sebepler regresyon oluşturmaktadır. Şimdi bu sebeplere bir göz atalım. 

Regresyon Sebepleri 

Özellikle de bebeklik döneminde yeni çıkmış çocukların regrese olma ihtimali yüksektir. Bu dönemlerde regresenin görülmesi normal karşılanmaktadır. Belli bir geçiş döneminin olması böyle bir sonuç ortaya çıkarır. Ancak erişkin dönemde buna benzer gerileme psikolojik ya da hastalık olarak algılanabilir. 

Yeni bir kardeşe sahip olan çocuklarda bebeklik dönemi alışkanlıklar yaşanır. Örneğin, bebek gibi yemek ister. Emzik kullanmak ya da anne sütü ile beslenmeyi düşünür. Çocuk bu dönemde kendi kendine stres yapar. Öğrenimde bile kendini geriye çeker. Bu gibi davranışlar daha çok yeni kardeş bekleyen çocuklarda sıklıkla görülür. 

Yukarıda verdiğimiz nedenler genellikle olağan durum olarak gözükebilir. Fakat bazı hastalıklarda gerilemeye sebep olabilir. Alzheimer, beyin tümör hastalıkları veya Parkinson hastalıklarının bazılarında gerileme yaşanır. Bu gerilemeler hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşanmaktadır. Stres, kaygı bozukluğu depresyon gibi hastalıklarda doğrudan olmasa da dolaylı şekilde regresyon olmanıza neden olabilir.  

regresyon

Regresyon Tedavi Yöntemleri 

Regresyon için tedavi yöntemi ilaçlı veya ilaçsız şekilde uygulanabilir. Özellikle de çocukluk döneminde yaşanılan böyle bir sıkıntı için ilaçsız tedavi yöntemi uygulanır. Hatta çocukluk döneminde gerileme hastalığı normal olarak karşılanır. Bu konuyu yukarıda da detaylı şekilde belirtmiştik. Bebeklik döneminden geçiş olduğu için çocuklarda görülmesi normal olduğu gibi atlatılması da kolay gerçekleşir. Hatta çok ilerlemeyen bireylerde bir tedavi yöntemi de uygulanmaz. 

Yetişkin döneme geldiğimizde bu süreç daha farklı yaşanır. Gerilemenin insan vücudunda yer edinmesi tedavinin uygulanmasını gerektirir. Ciddi sorunlar yaşanması ise, uzun tedavi sürecine yol açabilir. Farklı hastalıklarında nüksetmesi tedaviye muhakkak ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda konunun uzmanı veya doktoru olan kişilerle irtibata geçilmelidir. Gerektiği yerde regresyon terapisi uygulamak gerekir.

regresyon olmak

Ruh Sağlığında Regresyon

İşin içine ruh sağlığı girdiği zaman farklı bir boyut kazanır. Regrese olan biri psikolojik olarak da belli etkiler gösterebilir. İnsanın yaşadığı travmalar ve çevresel faktörler hem saplanma hem de gerileme yaşanmasına neden olabilir. Saplanma, değişime direnen ve olduğu yerde kalan manasında kullanılmaktadır. Bir nevi takıntılı olarak da görülebilir. Saplanma, insanın hareket etmediği zamanda ortaya çıkar. İnsan ne ileri ne geri hareket eder. Sadece belli ve sabit bir şekilde durur. 

Kendi kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz: ‘’Biz neden geriliyoruz ya da saplanma hayatı yaşıyoruz?’’ Aslında bunun cevabı basit. Geçmişte yaşanmış olaylar, yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Baskı, stres, algı ve buna benzer birçok bilinçaltı olaylar hayatta yeni yer edinmeye başlıyor. Bunun sonucunda psikolojik sonuçlar ortaya çıkıyor. Gerileme ve saplanma bu yüzden gözükebilir. Fakat sadece bu sebeplere bağlamamak gerekir. Yaşanılan bazı hastalıklarda gerilemenin göstergesi oluyor. 

Regrese Evrimsel Bir Faktör 

Regrese evrimsel bir faktör olduğu görüşü de yaygındır. Yani, gerileme ve saplanma unsuru libido ile içsel bir şekilde bağlantı içindedir. Libidonun oluşturduğu zevk unsuru kişiyi birçok noktada tetikleyebilir. Arzu ve dürtünün sonunda tatmin noktasına varılır. Sonuç olarak hepsi bir evrimsel sürece yol alır. 

Libido gelişimi içinde kalıcılık referans olarak alınır. Libidonun bu bağlamda belli aşamaları bulunur. Bu aşamalar libidonun etkinliğini gösterir. İnsanda azlığını ya da çokluğunu belirtir. Bu gibi durumlar saplanma ve gerilemeye önemli etki eder. Örneğin yetişkinlerde sigara ve alkol içenler oral eylemden zevk duyar. Hatta sigara bırakmak birçok insana zor gelir. Zararını bile bile içmekten bir haz duyar. 

regrese tedavisi

Psikoloji Olarak Regresyon Nedenleri 

Regrese söylediğimiz her şeyin üzerinde bir psikolojik sorundur. Yani tüm saydıklarımızı bir kenara atarsak sonuçta her şey kafada biter. Gerileme yaşanmasının en önemli belirtisi psikolojik olarak gösterilebilir. Stres, regresyonun baş göstergesidir. Özellikle de çocuklarda yaşanılan stres gerilemenin önemli ayaklarından biri sayılır. Yetişkinlerde de yine stres ve aşırı kaygı, bu hastalığın çıkmasına neden olur. 

Sonuç Olarak Saplanma ve Gerileme 

İşin son noktasına geldiğimizde hastalığı kabul etmek gerekir. Yani regrese bir hastalık ve bunu bizim de yaşayabileceğimiz duygusuna kapılmalıyız. İnsan kendini şartlayarak kabul ederse daha rahat olacağı bilinmeli. Daha sonrasında ise tedavi yöntemlerine gidilmelidir. Regrasyon terapisi uygulanmalı ve kısa süre içinde harekete geçilmelidir. Bu tip hastalıklarda ertelenme yapılmamalıdır.  

Saplanma ve gerileme her insanda yaşanabilir. Kimi daha çabuk atlatabilirken kimi ise ancak tedavi yöntemiyle sonuca kavuşur. Kafada yaşanılan hiçbir şeyi saplantı haline getirmemek ve geriye dönük yaşananları düşünmemek bu süreç için en faydalısı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı