Bireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Terapist nasıl seçilir?

Atlas Çözüm

Kendime filtre kahve hazırladım ve geçtim klavyenin başına. Filtre kağıdım yok, o yüzden müslin bez kullanıyorum bu iş için. Benim gibi sert kahve severler için tam içimlik oluyor tadı. Aklımı seveyim. Dün erkenden yatıp fosur fosur uyumama rağmen Google Adsense’den siteyi 203 kişinin ziyaret ettiğini görünce bi motive oldum, dedim bir şeyler paylaşayım da belki birine çare olur. Beni kimlerin takip ettiği konusunda net bir fikrim yok. Psikolog, ev hanımı, memur takımının ağırlıkta olduğunu düşünüyorum. Bu blogu ben değil de başkası kurmuş olsaydı ben kesin takip ederdim. Çünkü ilham ve yeni fikirlerle dolu.

Gelelim konumuza. Terapi almak isteyip de bir türlü uzman seçimi yapamayan büyük bir çoğunluk olduğunu düşünüyorum. Mesleki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki terapi almak için bile belirli bir düzeyde eğitime, kültüre ve kendini ifade etme becerisine sahip olmak gerekiyor. Yoksa tedaviye ilaç ile başlamak daha mantıklı. Terapide terapistten bağımsız olarak kurulan ilişkinin, destek görmenin, telkinin ve iletişimin (konuşma, göz teması v.b) iyileştirici etkisi yadsınamaz. Hele bir de tüm faktörlerin yanında yardım aldığınız kişi bir uzmansa terapiden alacağınız faydanın maksimum olacağına inanıyorum. Klinik Psikolog olmasam da terapötik (iyileştirici) ve motive edici yönümü fark edenler oluyor. Eee o kadar okuduk, yazdık, izledik, eğitim aldık. Bu eğitimlerin arasında terapi eğitimleri de var. Ama asıl almayı en çok istediğim ekol “Bilişsel Davranışçı Hipnoterapi“. Hatta kayıt da yaptırdım. İnşallah uygun bir zamana denk gelir. Neden EMDR almadın, o daha yeni nesil bir teknik? diye soracak olursanız; ben derin bir insanım, ruh çözümleme tutkunuyum. Sitenin adını boşuna mı Atlas Çözüm Merkezi koyduk. Geçmişte Ruh Çözümleme Enstitisü adında psikanalitik okulu kurulduğunu hatırlatmak isterim. Hipnoz benim işim. En ilkel ama en sevdiğim teknik. (Yine de psikoeğitimi terapiye tercih ederim. O yüzden akademinin gücünden yararlanmak isterim ilerde.) Benim ay burcum akrep (40. kez söylüyorum sanırım bunu.) Akrepler derinlemesine analiz yeteneğine sahip, nazarı en tesirli, beyin gücünü en iyi kullanabilen spiritüel kişilikler. Ben klinik psikolog olmak istemesem de gün gelecek biliyorum ki benden terapi almak isteyen geniş bir kitle olacak.

 • Terapistin öz geçmişini inceleyin. Lisansını psikoterapistliğe uygun bir bölümden aldığına (psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri…), eğer farklı bir alandan geldiyse doktorasının bu alanlardan olduğuna emin olmalısınız.
 • Terapist her zaman değişimi başlatamayabilir ve iyileştirici bir etkide bulunamayabilir. Ancak kesinlikle danışana bir zarar vermeyecek profesyonellikte olmalı.
 • Gizliliğe önem vermeli.
 • Güncel psikoloji literatürünü takip etmeli ve teknik dilde yazılmış psikoloji kitaplarını okuyabilmeli. (Daha B1-B2 düzeyde ingilizce konuşamıyorum ama bu tip kitapları % 85 anlayabiliyorum. Bu oranı yükseltmek için “Psikolojik Terimler Sözlüğü: Kavramlar, Etkiler, Fenomenler, Sendromlar ve Dahası” içeriğine başladım.)
 • Kendini sürekli geliştirmeli. (Ben yeni şeyler öğrenmeyi sevmeyen çok az psikolog tanıdım. Bakanlığın eğitimlerinde psikolog arkadaşlarla bir araya geldiğimizde heyecan hissediyorum. Hepsinde gözlemlediğim ortak nokta; merak.)
 • Danışmanlık sürecinde bir diğer faktör ise terapistin hangi ekole göre çalıştığı olabilir. Terapistinizin belli bir ekolü benimsemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Sizin beklentiniz hangi yönde? Terapi öncesinde ekoller hakkında bilgi toplayabilirsiniz.
 • Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz uzmanı doğru tespit edin. Yakınmalarınız ağırlıklı olarak bedensel ise bir tıp doktoruna görünmenizde yarar var. Masaj ve aromaterapiyle bile çözülebilecek psikolojik kökenli sorunlar var.
 • Terapi merkezinde başkaları tarafından görülme kaygısı taşıyanlar online bir uzman tercih edebilir.
 • Halden anlayan, zorluklarla mücadele etmiş bir uzman olmalı. (Yalnız yaşamaya başladığım ve pandemide iş yükümün epey arttığı dönemlerde online danışmanlık alma düşüncelerim zirve yapmıştı. Yine de uzman egom izin vermedi. Ne ödev vereceğini az çok tahmin edebiliyordum tabi bir de. 🙂 Yardım veren rolünü ölünce bırakacağım bu gidişle.)
 • Danışanı kabul etmeli ve yargılamamalı. Hiç psikolojik sorunu olmadığını iddia eden kişiler normal görünseler de derinde yüzleşmedikleri sorunları ve bastırdıkları duyguları vardır.
 • Bazen terapist ve danışan arasında elektrik oluşmayabilir. Farkında olmadan transferans (aktarım) da yapıyor olabilirsiniz. Bu terapist başkası için çok faydalı olsa bile sizin için doğru terapist olmayabilir. Yine de terapistinizi değiştirmeden önce aranızda ilişki oluşturacak kadar kendinize zaman tanıyın.
 • Nihayetinde terapist de bir insan ve bu işten ekmek yiyor. Tencerede taş mı kaynatsın. 🙂 Siz ona maddi olarak destek olun ki o da size ruhsal anlamda destek olsun. Bedel ödemeden, ücret vermeden değişim için motive olmak ve olumlu bir sonuç almak çok güç bu devirde.

Sevgiyle kalın…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu