Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıAlternatif Çözüm YöntemleriArabuluculuk YöntemleriBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKariyer DanışmanlığıKriz Psikolojik DanışmanlığıKrize Müdahale YöntemleriKurumsal DanışmanlıkOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Terapötik Hedeflerim

Atlas Çözüm

💡 Danışanlarıma gerek kişisel gerek ailevi sorunlarının çözümünde destek olmak, onların eşleri ve yakın sosyal çevreleriyle mutlu ve doyurucu ilişkiler yaşamalarını sağlamak.

💡 Danışanlarıma boşanma öncesinde arabuluculuk ve terapi, boşanma sonrasında ise psikolojik ilk yardım ve psikososyal destek hizmeti vermek.

💡 Danışanlarımın terapi sürecinde kendi kendisine yardımcı olabilen, sorunlarını çözebileceğine inanan, üretmeyi seven ve sorumluluk sahibi bireyler haline gelmesini sağlamak, bilinçli farkındalık, stres azaltma, zaman yönetimi, odaklanma, verimli çalışma ve pozitif düşünme becerilerini geliştirmek.

💡 Danışanlarımı bütüncül bir bakış açısıyla (biyo-psiko-sosyal model çerçevesinde) değerlendirmek, onlara ruh-zihin-beden farkındalığı ve ruh-zihin-beden bütünlüğünü/ dengesini koruyarak hayattan keyif alma bilinci kazandırmak, onların öznel iyi oluşlarını/ mutluluklarını artırmak ve pozitif bir ruh sağlığı için adım atmalarına destek olmak.

💡 Danışanlarıma kişiliklerinin oluşumunda etken olan düşünce, duygu ve davranışlarını doğru analiz edebilme (altta/ derinde yatan sebepleri belirleme) ve anlamlandırabilme yetisi (içgörü) kazandırmak, olumsuz/ sağlıksız düşünce, tutum ve inançlarını değiştirmelerine yönelik teknikler öğretmek ve uygulamak, onların kendileriyle olan iletişimlerini iyileştirmek ve iç seslerini kontrol altına almalarını sağlamak.

💡 Danışanlarıma güçlü yanlarını keşfetmelerine ve ruhsal açıdan daha doyurucu bir yaşam için var olan potansiyellerini geliştirerek harekete geçmelerine destek olmak, onlara kendilerini kabul etme ve sevme bilinci kazandırmak.

💡 Danışanlarımın manevi arayış, varoluşsal boşluk (can sıkıntısı) ve sancılarının farkına varmalarını, hayat amaçlarını (hayata neden geldiklerini, neyi almaya geldiklerini) sorgulamalarını, hayatlarını daha anlamlı hale getirecek yolları bulmalarını, kendilerini tanımalarını ve gerçekleştirmelerini sağlamak.

💡 Danışanlarımın gelişimsel öyküleri içinde yaşadıkları travmatik olayları, felaketleri, onları derinden etkileyen ve değistiren anıları çözümlemek, hayatlarının sorumluluğunu almalarını ve geçmişlerini affetmelerini sağlamak, onlara acıyı/ kaybı kabullenme ve hayatın akışına güvenme bilinci kazandırmak, onları iyileştirmek ve güçlendirmek.

💡 Danışanlarıma yaşadıkları ruhsal travma (doğal afetler, terör, trafik kazaları, tecavüz, aile içi şiddet, işkence, cinsel istismar v.b), duygusal yaralanma (başarısızlık, reddedilme, suçluluk, yalnızlık v.b) ya da başka bir kriz durumu sonrasında gerekli müdahaleleri yapmak ve olası bir kriz durumunu önceden tespitte bulunup yardım teklif etmek, onların mevcut duruma uyum sürecini kolaylaştırmak/ hızlandırmak.

💡 Danışanlarımın krizle başa çıkma, adaptasyon, esneklik, iyimserlik, yılmazlık, toparlanabilme ve krizi fırsata dönüştürme becerisini geliştirmek, kurtarıcı bekleyen pasif kurban rolünden kendi hayatlarını yöneten, kontrol eden ve geleceklerini planlayan aktif kahraman rolüne geçmelerini sağlamak, krizlerden daha güçlü, daha sağlam ve dayanıklı çıkmalarına destek olmak.

💡Danışanlarımın ihtiyaçlarının, isteklerinin ve hedeflerinin farkına varmalarını sağlamak, değişime olan direncini kırmak, ambivalansını anlayarak ve çözerek değişime yönelik içsel motivasyonunu artırmak, pozitif değişim için sürekli yeni adımlar atmalarına destek olmak ve umut ettikleri sonuca ulaşmaları yönünde cesaret vermek.

💡 Danışanlarımın çözüm odaklı iletişim kurması, güvenli davranış (özgüven) sergilemesi, istemedikleri şeylere rahatlıkla hayır diyebilmesi, iletişim engellerine takılmadan kendilerini doğru ifade edebilmesi ve sağlıklı bir şekilde ortaya koyabilmesi için sosyal/ pozitif yaşam becerilerini kazanmasını ve geliştirmesini (atılganlık) sağlamak.

💡 Danışanlarımın kişiler arası çatışmaları yapıcı-barışçıl-onarıcı yaklaşımlarla yönetme becerisini geliştirmek, yıkıcı-saldırgan-şiddet odaklı yönetimini azaltmak ve ortadan kaldırmak, alternatif uyuşmazlık/anlaşmazlık çözüm yolları ve stratejileri konusunda bilinçlenmelerini sağlamak.

💡 Danışanlarımın suçluluk ve değersizlik duygularından arınmasını sağlamak, benlik saygısı (özdeğer) ve algısını olumlu yönde geliştirmek.

💡 Danışanlarımın öfke ve diğer olumsuz duygularının farkına varmalarını, bu olumsuz duygular sonucu ortaya çıkabilecek saldırgan davranışlardan kaçınmalarını ve bunları kontrol altına almak için gerekli becerileri kazanmalarını sağlamak.

💡 Danışanlarıma öfke duygusunun kontrol edilemediği durumlarda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlara ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak, öfkeyi kontrol etmek ve zararlarını en aza indirmek için teknik ve yöntemler öğretmek, kontrol edildiğinde de olumlu sonuçlarının olabileceğini vurgulamak.

💡 Danışanlarımın dürtü kontrol, öz düzenleme/ denetim ve bir eyleme girişmeden (başlamadan) önce düşünme/ planlama becerisini geliştirmek, karar verme mekanizmasını ve özgür iradesini güçlendirmek, dengeli ve disiplinli bir yaşam sürmelerini sağlamak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Atlas Çözüm

Uzman Psikolog Ebru ÖZATLAS | Araştırma, Eğitim, İletişim, Yönetim & Gelişim Uzmanı - Aile & Boşanma Süreci Danışmanı/ Arabulucu - Terapist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı