Aile ve Boşanma Süreci DanışmanlığıBireysel Koçluk ve DanışmanlıkKriz Psikolojik DanışmanlığıOnline DanışmanlıkTerapi Yöntemleri

Terk Edilme Başa Çıkma Kartı

Atlas Çözüm

  1. Yakınlaştığım herkesin beni terk edeceğini hissetsem bile, bu doğru değil. Bu şekilde hissediyorum çünkü ben küçükken ebeveynimin ikisi de beni terk etti. Hayatımda birçok şekilde birçok terk edilme deneyimlemiş olsam bile, bu bağlanmaktan korkan arkadaş ve erkeklere ilgi duyduğum içindir. Ama hayatımdaki insanların o şekilde olması gerekmez. Gerçekten o şekilde olan insanları hayatımdan eleyebilirim ve benim yanımda olabilecek ve bağlılık gösterebilecek kişilerle ilişki kurmayı seçebilirim. Biri tarafından terk edildiğimi hissettiğim çoğu zaman, kendime aşırı hassas olup olmadığımı sormalıyım. O kişinin beni terk ettiğini hissetsem bile sadece benim terk edilme şemam tetikleniyor olabilir. Bir şey bana çocukken olanları hatırlatıyor. İnsanların kendi alanlarına ihtiyaçları var. İnsanlara o alanı vermeliyim.
  2. Şu anda çok yıkılmış hissediyorum çünkü Richard benden uzaklaşıyor ve sinirlenmeye ve kendimi muhtaç hissetmeye başlıyorum. Ancak, bunun benim terk edilme şemam olduğunu ve şemamın sadece geri çekilmenin en ufak bir kanıtı ile tetiklendiğini biliyorum. İyi ilişkisi olan insanların geri çekildiğini ve bu geri çekilmenin iyi ilişkilerin doğal ritminin bir parçası olduğunu hatırlamalıyım. Eğer öfkeli ve yapışık bir şekilde hareket edersem Richard’ı daha da uzaklaştırırım. Richard’ın ara sıra uzaklaşma hakkı var. Yapmam gereken şey ilişkimize uzun vadeli bir bakış açısı ile bakabilmek için düşüncelerimle çalışmalıyım. Hislerim gerçek değil. Hislerimin acısına dayanabilirim. Büyük resme bakıldığında, Richard ve ben hala bağlıyız ve ilişkimiz iyi. Kendime yapacağım en iyi yardım, dikkatimi kendi hayatıma ve kendimi geliştirme yollarına çevirmek. Tek başıma ne kadar daha iyi olursam, ilişkide de o kadar iyi olacağım.  

Siz de terk edilme şemanızı iyileştirmek için kendi cümleleriniz ile başa çıkma kartı yazabilirsiniz!

Kaynakça

  • Hayatı Yeniden Keşfedin, Daha Cesur, Üretken ve Doyumlu Bir Hayat İçin Gerekli Araçlar, Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Serisi, Psikonet Yayınları, Jeffrey E. Young ve Janet S. Klosko.

Terk Edilme Şeması hakkında bilgi almak için tıklayın: https://iliskiterapisi.com/terk-edilme-semasi/

İlginizi çekebilir: https://www.atlascozum.com/kusurluluk-basa-cikma-karti/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu