Genel

Zaman Bloklama Nasıl Yapılır?

Atlas Çözüm

Merhabalar. Bu içerikten sonra uzun bir ara vereceğim. Esasen içerik üretmeyi çok sevmiştim ve alışmıştım. Evet bana maddi olarak bir şey kazandırmıyor ve bu işe odaklanmakla elime geçen büyük bir başarı yok belki ama oldukça tatmin edici bir hobi olduğu kesin. Buraya ayırdığım vakti daha önemli şeyler için ayırabilirim. Peki geri döner miyim, o konuda net bir şey diyemem. Atlas Çözüm Bugün Ne Yapıyor? sekmesine giderek günlerimi nasıl geçirdiğimle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Tabi ki her yaptığım şeyi oraya yazmıyorum. Size ilham ve motivasyon vereceğini düşündüğüm günlük aksiyonlarımdan kesitler paylaşıyorum. Aslında bu tarz faaliyet raporlarını belediyeler paylaşıyor. Büyükşehir Bugün Ne Yapıyor?, Belediyemiz bugün ne yapıyor? gibi. Hoşuma gittiği için ben de yapmak istedim. Terapi ve yaşam blogları arasında bir ilke imza atmış olduk.

İlişkiler ve hayvan hakları üzerine bilinçlendirici içerikler üretmeden mola vermek istemezdim. Özellikle hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, kafeste, kümeste, ahırda tıkış tıkış yaşayan hayvanlar, kürkü için avlanan hayvanlar, işkence edilerek öldürülen hayvanlar v.b benim en çok üzüldüğüm meseleler. Bu konularda fazla duyarlıyım. Belki bir gün bu konularda bir şeyler yaparım. Sizleri de bir şeyler yapmaya davet ediyorum. Hadi fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Çoğu kişi bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılacak işler için zaman atama yapar. Mesela pazartesi günü saat 10:00-11:00 arasına yapılacak bir iş hedefi koymak. Bunu insan hiç bir araç gerece ihtiyaç duymadan zihninde düşünerek (kafasında tasarlayarak) planlayacağı gibi ajanda ya da tek bir sayfa kağıt üzerinde yapanlar da var. Ayrıca günümüzde çok popüler hale gelen Google Takvim de zaman bloklama için çok kullanışlı dijital bir yöntem. Açıkçası benim her günüm birbirine benzediği ve rutin bir hayatım olduğu için pek gerek görmüyorum dijital bir uygulama kullanmaya. Büyük boy bir kağıdı 2 ye katlayıp kullanmak benim için yeterli oluyor. Diğer dikkat ettiğim noktalar; işlerin ne kadar süreceğini doğru hesaplamak (ne kadar vakit alacağını bilmek), beklenmedik sürprizlere karşı işler arasına beyaz zaman bırakmak, yani esnek olabilmek ve gerçekçi bir plan yapmak. Haftalık Planlama Nasıl Yapılır? yazıma da mutlaka göz atın zaman bloklamayı kavramak için.

Zaman bloklama her bir görevi tamamlamak için sana bir görev listesi ve belirli bir zaman dilimi sunar. Kendini sıkı bir yapı içinde çalışmaya ve verilen sürede görevleri yerine getirmeye zorlar. Böylece zamanını tam olarak nasıl kullanaman gerektiğini ve tam olarak belirli görevleri nasıl yerine getireceğini anlamana yardım eder.

Zaman bloklama gününü önceden planlamak ve belirli görevleri gerçekleştirmek için belirli saatleri ayırmak anlamına gelir. Bunu yapmak ne başaracağını ve tam olarak ne zaman başaracağını önceden belirlemeni gerektirir. Bu görevleri takvimine gir ve o günler için uygun zamanda bu görevler üzerinde çalış.

Görevleri zamanlarken hem proaktif blokları hem de reaktif blokları engellemek önemlidir. Proaktif bloklar yapman gereken önemli görevlere odaklandığında ortaya çıkar. Bu önemli projeler konusunda ilerleme kaydettiğinde, önemli belgeleri hazırladığında veya bir sonraki harika fikrin için bir prototip tasarladığında gerçekleşir. Reaktif bloklar e-posta ve hazırlıksız toplantılar gibi istek ve kesintilere zaman ayırdığın zamanlardır. Örneğin; en zorlu görevlerini günün ilk iki saati için zamanlayabilir ve öğleden sonra gelen kutuna bakabilirsin. Böylelikle daha bir şekilde kesintisiz çalışabilirsin.

O günün öncelikli hedeflerini ve diğer yapmanız gerekenleri belirleyin. Ajanda, not defteri, dijital uygulamalar, ses kaydı vb. araçlar size yardımcı olabilir. Ve lütfen bunu yaparken (iş) gününün en az % 30’unu boş bırakın. Çünkü mutlaka çözülmesi gereken bir problem, acilen müdahale etmeniz gereken bir durum ya da trafikte kaybedilen zaman gibi beklenmedik sürprizlerle karşılaşacaksınız. Dikkat etmenizi önereceğim ikinci şey ise şu: Mümkünse size en zor gelen iş/görev ile başlayın. İlk işleri kolaylardan seçip “Yapılacaklar Listesi”ne birkaç “Tamamlandı” işareti koymak cazip gelebilir; ama araştırmalar gösteriyor ki; yapmayı en az istediğimiz ve/veya bize en zor gelen işleri ilk yapmak; gün içinde hem enerjimizin hem de mutluluk hissinin artmasına neden oluyor. Üstüne bir de erteleme alışkanlığından kurtuluyoruz!

En önemli görev yöntemi

Bu yöntem neyin gerekli olduğuna odaklanmakla ilgilidir. Bir yapılacaklar listesi yazmak ve hepsini tamamlamaya çalışmak yerine, kesinlikle gerekli olan birkaç görevi belirleyerek o görevlere odaklanmanı sağlar. Hiçbir zaman günde üçten fazla iş yapamazsın ancak üç temel görevi yerine getirene kadar başka hiçbir şey yapmazsın.

Gerçek şu ki çoğu gün yapılması gereken sadece birkaç önemli şey vardır. Telefonuna gelen bildirimler ve gelen kutunu dolduran e-postalar bekleyebilir. Birkaç temel görevi yerine getirebilirsen diğer her şey ikincil ve hatta gereksiz hale gelir.

Dikkat dağıtıcılar tarafından rahatsız edilmeden önce temel öğeler üzerinde ilerleme kaydedebilirsin. Bunu en önemli işler için başlangıç saatlerini koruyarak zaman engelleme yöntemiyle birlikte kullanabilirsin. Temel görevlerini tamamladıktan sonra e-postalara, telefon görüşmelerine ve toplantılara zaman ayırabilirsin.

Her güne bir tema belirleyin

Haftanızı planlarken her gün daha fazla yoğunlaşacağınız konunun ne olduğunu belirleyin ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalmayı deneyin. Bir günü tamamen tek bir konuya veya işe ayırmanız mümkün olmasa bile, en azından günün büyük çoğunu o alana ayırırsanız, beyninizi birden fazla işle meşgul etmeden ilerleme kaydetmiş olacaksınız

Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey, her iki şirkete de günde mutlaka 8’er saat ayırdığını söylüyor. Günde 16 saat çalışmayla nasıl üretken kalabildiği sorusuna cevabıysa her gün için ayrı bir tema yaratmak.

Pazartesi günlerini yönetim toplantıları günü, Salı günlerini ürün geliştirme çalışmaları, Çarşamba günlerini pazarlama ve iletişim, Perşembe günlerini yazılım ve ortaklıklar, Cuma günlerini ise işe alım ve kurum kültürü olarak 5 ayrı temaya ayıran Dorsey, bu şekilde üretkenliğini koruduğunu ve her gün farklı bir iş yapmanın motivasyonunu ve enerjisini canlı tuttuğunu söylüyor. Benzer şekilde hafta sonlarını da temalandıran Dorsey, Cumartesilerini doğa yürüyüşü, Pazar günleriniyse gelecek haftanın planlaması için kullanıyor. Dorsey, günleri temalandırmanın kendisini daha odaklı kıldığını ve bu yolla tüm dikkat dağıtıcılardan kendini uzaklaştırabildiğini söylüyor.

Örnek

Dikey Rutinler

 • Pazartesi = Yürüyüş
 • Salı = Dizi/ Film
 • Çarşamba = Çamaşır
 • Perşembe = Dil Öğrenme + Çiçekleri Sulama
 • Cuma = Spor
 • Cumartesi = Haftalık Planlama + Brain Dump + Dijital Detoks + Kişisel Bakım
 • Pazar = Yeni Yemek Tarifi

Yatay Rutinler

 • 05:00 – 07:00 = Sabah Rutini
 • 07:00 – 09:00 
 • 09:00 – 11:00
 • 11:00 – 13:00 
 • 13:00 – 15:00
 • 15:00 – 17:00
 • 17:00 – 19:00
 • 19:00 – 21:00
 • 21:00 – 23:00
 • 23:00 -05:00 =  Uyku

VİDEO ÖNERİLERİ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu